Haberler

Makaleler

BEBEKLER İÇİN EN KÖTÜ BESİNLER

bebekler için en kötü besinlerBEBEKLER İÇİN EN KÖTÜ BESİNLER

Ebeveynler her ne kadar bebeklerinin katı gıdalarla ve anne sütü haricindeki sıvılarla beslenmesi konusunda dikkatli olsalar da kimi zaman yetişkinlerin bile zarar görebileceği gıdaları farkında olmadan bebeklerine yedirebilmektedirler.

Özellikle bazı gıdalar vardır ki bebekler için en kötü besinler grubunda yer alabilecek besinlerdir ve bu besinlerin bebeklere asla verilmemesi gerekir. Çünkü bu besinlerin ortak özellikleri besin değerlerinin düşük olup; kalori, şeker ve tuz yönünden oldukça yüksek değerlere sahip olmalarıdır.

Bebeklere hiçbir faydası olan besinler verilmemelidir. Bunun nedenlerinden birisi bu tür besinlerin çok yüksek kalori barındırıp besin değerlerinin ise olmamasıdır. Üstelik zararlı içerikler barındırmaktadırlar. Bu tür besinler sağlıksız olduğu kadar bebeklerin gelişimini de olumsuz etkiler.

Aşağıda bebekler için en kötü besinleri bulabilirsiniz.

Asitli içecekler: Asitli içecekler bebekler için oldukça zararlı olup özelikle diş sağlıklarını oldukça olumsuz etkilemektedirler. Asitli içecekleri bebeklerden ve küçük çocuklardan mutlaka uzak tutmalıdır.

Tatlandırılmış meyve suları: Bebeklere tatlandırılmış meyve suları ( özellikle hazır meyve suları ) verilmemelidir. Bu tür içecekler bebeği hem şişirir hem de iştahını kapatır. Ayrıca diş çürükleri, diğer diş rahatsızlıklarına ve ishale sebebiyet verir. Meyve suyunu ebeveynler kendileri taze olarak sıkmalı ve içine tatlandırıcı atmamalıdır. Fakat meyve suyuna bir miktar su ilave edilerek sulandırılmalıdır. Meyve sularını yemeklerle birlikte vermek daha yararlıdır. Öğün aralarında ise sadece su verilebilir.

Krakerler: Krakerlerde bebeklerin iştahlarını kapatacak şeylerdir. Bebeğin iştahını kapatarak kendisi için gerekli olan besinleri almasına engel olurlar. Ayrıca barındırdıkları şeker, tuz ve yağ oranları bakımında bebekler için oldukça sağlıksız ve gereksiz besinlerdir. Bebeklere bunların yerine atıştırmaları için küçük küçük doğranmış veya püre yapılmış meyveler verilmelidir.

İşlenmiş yiyecekler: İşlenmiş besinlerin besin değerleri kayba uğrar ve içeriklerinde bebekler için sağlıksız karışımlar mevcuttur. Bu tür besinlerdeki tuz, şeker ve yağ oranı da fazladır. Ayrıca işlenmiş besinler doğallıklarını da yitirdikleri için bebekler için zararlı etkiler yaratacaktır. Bebeklere katı besinleri verirken mümkün olduğunca doğal besinleri tercih etmelidir.

Kafeinli içecekler: Bebeklere kesinlikle kafeinli içecekler verilmemelidir. Çay, kahve, sıcak çikolata, neskafe…Ayrıca bu tür içecekler bebekler için oldukça önemli olan demirin vücut tarafından emilimini kısıtlayarak, bebeklerde demir eksikliğine yol açar.

Yayınlanma Tarihi : 16.04.2012

5720

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim