Haberler

Makaleler

BEBEKLER İÇİN EN İYİ ZEKA GELİŞTİRİCİ AKTİVİTELER

Anne bebek kitap okuma zeka geliştirmeBebekler İçin En İyi Zeka Geliştirici Aktiviteler

 

Bebekler dünyaya geldiğinde milyarlarca beyin hücresi ile doğar. 3 yaşına dek bu hücreler kullanılmazsa maalesef kullanılmayan hücreler ölür. Anne babalar bebeklerinin zeka gelişimine katkıda bulunmak için ellerinden geleni yaparlar. En büyük dilekleri ise sağlıklı ve zeki bir çocuk olmalarıdır. 0-3 yaş aralığı çok önemli olup bebeklerin zeka gelişimi mutlaka desteklenmeli, mümkün olduğunca çok beyin hücresi kurtarılmalıdır. Unutulmamalıdır ki, iyi bir eğitim ile zeka seviyesi 15-20 puan daha kazanmaktadır. Bebekler için zeka geliştiren aktiviteler bu nedenle çok önemlidir.

 

Anne sütünün faydaları herkes tarafından bilinmektedir. Bebeğinize yapacağınız en büyük iyilik onu anne sütü ile beslemektir. Zira anne sütü ile beslenen bebeklerin hazır mama ile beslenen bebeklere göre zeka seviyeleri çok daha yüksektir. Fazla televizyon seyretme çocuklarda otizm, dikkat dağınıklığı, öğrenme bozukluğu ve zeka geriliğine neden olmakta, televizyon izlerken beyin çalışmadığından zeka gelişememektedir. Peki, bebeklerin zeka gelişimine katkıda bulunacak aktiviteler nelerdir?

 

Gülümseyin, masaj yapın, onunla konuşun

 

Bebeğiniz sesinizi ve sizi tanıyacak, annesinin gülümsemesi ve konuşması ile hareketlenecektir. Annenin kokusunu ayırt eden bebek, yanına gelen annesi ile sakinleşecek, beyin hücreleri böylece canlı kalacaktır. Gözlerinin içine bakarak onunla konuşmak ve ismini söylemek çok önemlidir. Bebeğinizle sık-sık göz temasında bulunun ve ona masaj yapın.

 

Beşiğinin üzerine renkli oyuncaklar asın

 

Bebeğiniz bu dönemde görsel uyarılara ihtiyaç duymaktadır. Sinir hücrelerinin oluştuğu bu dönemde sallanan oyuncaklar, dinletilen müzikler ve gösterilen resimler çok önemlidir.

 

Farklı sesler çıkarın

 

Bebeklerin duyma ve görme becerilerinin gelişimi için farklı sesler çıkarmak ve farklı yüz ifadeleri takınmak önemlidir. Böylece görme ve duyma yetileri daha da gelişecektir.

 

Sevgi ile yaklaşın

 

Bebeğinize sevgi ile yaklaşmanız ve sevgi ile tüm bakımlarını yapmanız zeka gelişimi için son derece önemlidir. Farklı oyuncaklarla ona yaklaşın ve bebeğinizin görme yetisinin gelişmesine katkıda bulunun

 

Ona kitap okuyun

 

Her gün özellikle uyumadan önce bebeğinize kitap okumanız durumunda ona en büyük iyiliği yapmış olursunuz. Özellikle basit cümleli hikayelerle bebeğinize sesli olarak kitap okuyun.

 

Aynaya baktırın

 

Bebekler aynada kendilerini incelemekten çok hoşlanmaktadır. Kendi hareketlerini aynada gören bebeğin motor gelişimi için bu önemlidir.

Yayınlanma Tarihi : 01.01.2017

3798

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim