Haberler

Makaleler

BEBEKLER İÇİN EN İYİ BESİNLER

bebekler için en iyi besinlerBEBEKLER İÇİN EN İYİ BESİNLER

Katı gıdalarla beslenmek özellikle 6. aydan itibaren bebeğin gelişimine katkı sağlar. Kimi besinler katı gıdalarla beslenmeye başlayan bebekler için alerjik etkiler doğurabileceği gibi kimileri de önemli bir besin kaynağı olarak mutlaka alınmaları gerekir. Aşağıda bebeklere verilebilecek en iyi besinleri bulabilirsiniz.

Balkabağı: Balkabağı mükemmel bir A ve C vitamini kaynağıdır. Bu yönüyle bebeğin kemik gelişimine ve zihinsel gelişimine önemli katkı sağlar. C vitamini içeren besinler ayrıca bilindiği gibi, bebeğin besinlerden aldığı D vitamininin vücudunda daha iyi emilimini sağlarlar. Balkabağı ayrıca bağışıklık sistemine de olumlu katkı sağlar.

Mercimek: Güçlü bir protein ve lif kaynağıdır. Mercimek ayrıca bu güçlü özelliğinin yanında oldukça ucuz bir besin kaynağı olarak da ek besinleri almaya başlayan bebeklere verilebilecek önemli bir besindir.

Koyu yeşil yapraklı sebzeler: Yüksek düzeyde demir kaynağıdırlar. Bu özelliğiyle bebeklerin gelişiminde oldukça gerekli besin grubudur. Koyu yeşil yapraklı sebzeler için de en önemlisi ıspanaktır. Ayrıca kıvırcık lahana, pazı gibi sebzeler de bebeklerin tüketebileceği sebzelerdir.

Brokoli: Brokoli önemli bir lif ve kalsiyum kaynağıdır. Kanserle savatça da oldukça önemli bir besin olarak bilinir.

Yabanmersini: Yabanmersini bebeklerin göz, beyin ve idrar yolları için faydalı bir besindir. Önemli derecede flavonoid maddesi içerirler.

Avokado: Avokado doymamış yağlar bakımından zengin bir besindir. Doymamış yağlar yani iyi yağ olarak bilinen yağlar bebeğin gelişimi için de önemli faydalar sağlamaktadır.

Et: Bebeklere yedirilmesi gereken önemli bir besindir. Çinko ve demir kaynağıdırlar. Özellikle kümes hayvanları bebekler için oldukça faydalıdır.

Kuru erik: Kuru erik önemli bir lif kaynağıdır ve bebeklerdeki kabızlık sorununun giderilmesine yardımcı olur.

Unutulmaması gereken bir husus da şudur. Bebeklere katı gıdaları aşama aşama vermek gerekir. Her seferinde 1 besinle bebeği tanıştırmak ve bu besinin bebekte alerjik bir etkiye yol açıp açmadığı gözlenmesi gerekir. İlk besin verildikten sonra 3 gün kadar beklenmeli ve sonra diğer yeni besin verilmelidir.

Yayınlanma Tarihi : 23.05.2012

7880

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim