Haberler

Makaleler

BEBEKLER HAKKINDA BİLMEDİĞİNİZ İLGİNÇ GERÇEKLER

Bebekler hakkında bilmediğiniz ilginç gerçeklerBEBEKLER HAKKINDA BİLMEDİĞİNİZ İLGİNÇ GERÇEKLER

 

Bebekler hakkında aslında onların bakımı ve sağlığı için ihtiyacımız olan birçok şeyi biliyoruz. Fakat bazı ilginç gerçekler var ki birçok ebeveyn bunların farkında değiller. Biz de bebekler hakkında çoğu insanın bilmediği ilginç gerçekleri araştırdık. İşte bebekler hakkındaki bazı ilginç gerçekler.

 

1. Araştırmalara göre ebeveynler bebeklerinin ağlamalarından dolayı gece 4 saatten daha az kesintisiz uyku uyuyorlar. Ebeveynler bebeklerinin ilk 2 yıllık yaşam süresinde bir hayli uyku kaybı yaşıyorlar. Bu da kimi zaman ruh halinde dalgalanmalar, depresyon, öfke ve eşler arasında ilişki sorunlarına bile yol açıyor.

 

2. Bebekler doğumda tuvalet eğitimine kadar ortalama 8.000 tane bebek bezi değiştiriyorlar. Bir annenin bebeğinin bezini değiştirmesi ortalama 2 dakika 5 saniye alıyor. Bir baba ise bebeğinin bezini 1 dakika ve 36 saniyede değiştiriyor. Yani babalar bebek bezini daha kısa sürede değiştiriyor.

 

3. Yeni doğan bebekler gözyaşı dökmez. Bir ihtiyaçları veya istekleri olduğu zaman bağırırlar. Fakat yeni doğanlar için teknik olarak gözyaşı dökme yoktur. Yeni doğan bebeklerde 3 aylık olana kadar gözyaşı üretilmez. Bununla birlikte yeni doğan bebeklerin ilk gözyaşlarını dökmesi 4-5 aylık olduğunda gerçekleşebilir.

 

4. Yeni doğan bebekler sadece siyah, beyaz ve gri rengi görebilirler. Sadece 20 - 30 cm uzaklıktaki nenelere veya yüzlere odaklanabilirler. Doğumdan sonra ilk birkaç haftadan sonra renkleri görmeye başlarlar.

 

5. İkiz bebeler sahip olma şansı 35 yıl öncesine göre artık daha yüksektir. İkiz bebek doğum oranı 1980 yılından beri %75 artış göstermiştir.

 

6. Almanya, Danimarka ve İzlanda’da aileler bebeklerine resmi olarak belirlenmiş isimler listesinden isim seçebilmektedir.

 

7. Hamilelik döneminde anne adayının organlarında bir hasar oluşursa zarar görmüş organları onarmak için anne rahmindeki bebeğin kök hücreleri transfer edilir.

 

8. Daha önceleri hekimler bebeklerin acıyı hissetmedikleri varsayımına inanır ve bu inanışa göre bebeklerdeki cerrahi operasyonlarda anestezi yapılmazdı. Bu inanış bebeklerde beynin henüz tam olgunlaşmadığı düşüncesine göre izah edilmekteydi.

 

9. Yeni doğan bebekler annelerinin sesini daha doğumda tanırlar. Çünkü annesinin sesi daha anne rahmindeyken onlara tanıdık gelmektedir.

Yayınlanma Tarihi : 27.08.2015

4859

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim