Haberler

Makaleler

BEBEK VE KÜÇÜK ÇOCUKLAR İÇİN TOPLA OYNANAN OYUNLAR

bebek çocuk topla oynanan oyunlarBEBEK VE KÜÇÜK ÇOCUKLAR İÇİN TOPLA OYNANAN OYUNLAR

 

Bebekler ve küçük çocuklar için oyunun önemi yadsınamaz. Oyun fiziksel, sosyal ve zihinsel gelişimi olumlu etkiler. Oyunla çocuklar dil becerilerini de geliştirirler. Bebekler ve küçük çocuklar için topla oynanacak aktiviteler ve oyular vardır. Bu tür oyunlar çocukların fiziksel ve sosyal gelişimini de önemli katkı sağlarlar. Siz de bu tür oyunları bebeğiniz veya küçük çocuğunuzla oynayabilirsiniz.

 

Top atma oyunu

 

Bebekler büyüdükçe kollarını daha iyi kullanırlar. Bu nedenle özellikle top atma oyunları bebeklerin oldukça hoşlarına gider. Topu yere atıp karşısındaki bir yetişkinin de aynı şekilde o topu kendilerine atmalarından hoşlanırlar. Top atma oyunlarını bir öğrenme sürecine dönüştürmeniz de mümkündür. Bebeğinizle veya küçük çocuğunuzla top oynarken topun rengi, biçimi, büyüklüğü konusunda kendisine bir şeyler öğreterek bebeğinizin bunlara aşina olmasını, dil yeteneğinin gelişmesini sağlayabilirsiniz. Oyunlar iyi bir öğrenme aracıdırlar.

 

Top yuvarlama oyunu

 

Bebekler top yuvarlamaktan, topun kedisine yuvarlanarak atılmasından hoşlanır. Bebeğinize nasıl top yuvarlanacağını ilk olarak ona göstererek öğretmeye çalışmalısınız. Daha sonra topu bebeğinizle birlikte yuvarlayarak atın. Top yuvarlama oyunu bebeğinizin el ve göz koordinasyonunun gelişmesine yardımcı olur. Bu süreçte bebeğinizin dil ve algılama becerisi de gelişir. Bu tür oyunlar bebekler ve ebeveynleri arasındaki bağın daha da güçlenmesini sağlar.

 

Bowling

 

Bebeğiniz veya küçük çocuğunuzla evinizde bowling de oynayabilirsiniz. Yere birkaç tane boş plastik şişe koyun. Bu şişeler birbirine yakın olmalıdır. Orta büyüklükteki bir topu yerde yuvarlayarak bu plastik şişeleri devirmeye çalışın. Bunu ilk olarak siz yapın. Sonra çocuğunuza yaptırın. Çok hoşuna gidecektir. Bu oyun çocuğunuzun kas gelişimine katkı sağlayacağı gibi el-göz koordinasyonunu da geliştirir. Bowling için dilerseniz bebekler ve çocuklar için üretilmiş bowling setlerinden de alabilirsiniz. Siz çocuğunuzla bowling oynarken onun dil ve sosyal becerilerinin de gelişmesine katkı sağlamış olursunuz.  Çocuğunuz ayrıca yarışma ve rekabet fikrini de edinmiş olur.

 

Top havuzu

 

Küçük çocuklar için en iyi top oyunlarından birisi de top havuzudur. Top havuzlarını çocukların oyun alanlarında görebilirsiniz. Anaokullarında da bulunmaktadır. Evinizde de bir tane bulundurabilirsiniz. Çocuğunuzu top havuzunun içine koyun ve buradaki toplarla oynamasına, onları atıp tutmasına izin verin. Bu oyun aktivitesi çocuğunuzun kas gelişimine ve koordinasyon becerilerinin artmasına yardımcı olur. Genel bir güvenlik kuralı olarak bir top havuzunda bir seferde sadece bir çocuğun olması daha güvenlidir.

Yayınlanma Tarihi : 21.03.2016

4690

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim