Haberler

Makaleler

BEBEK UYKU PROBLEMLERİ

Psikiyatrist Doktor R. Sabri Yurdakul; bebeklerde uyku problemleri, bebekteki uyku probleminin anneyi nasıl etkilediği, annenin ruhsal durumunun bebeğin uykusunu nasıl etkilediği konularında bilgiler veriyor.

Psikiyatrist Sabri YurdakulBEBEK UYKU PROBLEMLERİ

Bebek uyku problemleri demek için önce uykunun bir problem olup olmadığının araştırılması gerekir. Öyle ki doğumdan sonraki ilk günlerde bebişlerin uykularının bozuk olması, sık sık uyanıp acıkması, altı kirlendiğinde rahatsız olması doğumun ilk günlerinde beklenen bir olay olup uyku problemi olarak ele almamak gerekir. Ancak bu durumun sürdüğü, bebişlerin uyku uyumak istemediği, bütün gece ağlayıp sızladığı durumlarda bir uyku probleminden bahsetmek yerinde olur diye düşünüyorum.

Doğumun üzerinden bir ay geçmesine rağmen bebiş uyku uyumak istemiyorsa, sürekli ağlıyorsa, ne yapılırsa yapılsın susmuyor, anneyi de sabaha kadar ayakta tutuyorsa o zaman bu uykusuzluğun nedenlerinin araştırılması gerekir. Öyle ki bu durumda artık anne giderek problem yaşamaya başlamakta, tahammülü kalmamakta, değil bebeğine bakacak hali günü çıkaracak enerjisi kalmamaktadır. Bunun sebebi annenin uykusuzluğudur. Uykusuzluk belirli bir süreyi geçince artık dayanılmaz hal aldığı gibi öfke ve sinir de yaratmaktadır. Bu durumda annenin siniri bebeğe, bebeğin siniri anneye dönmekte ve her ikisi de bütün gece uyuyamaz olmaktadır.

Annenin ruhsal hayatı çocuğun özellikle bebeklik çağlarında huzuru ve rahat uyuması yönünden çok önemlidir. Ruh sağlığı yerinde ve sakin sakin uyuyabilen günü rahat çıkarabilen bir annenin çocuğu daha sakin uyuyup günü daha rahat geçirebilirken sıkıntı duyan ve çok çabuk sinirlenip hele hele yetersizlik duyguları nedeniyle çocuğuna bakamadığını düşünen bir annenin çocuğu uyku uyuyamamakta, uyusa bile çok çabuk uyanmakta ve sonuçta sıkıntı ile yatağında dönüp duran bir çocuk olmaktadır. Bu durum da annenin ruhsal yaşantısının ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Bebeklerin sürekli ağladığı durumlarda ilk kontrol edilmesi gereken fiziksel ihtiyaçlardır. Karnı doymuş mu, altı temiz mi, gazı var mı, anne yeterli ilgili gösteriyor mu? Bütün bunlar tek tek kontrol edilmeli, bunlarla ilgili bir problem varsa çözülmeli ama tüm problemler çözüldüğü halde sorun devam ediyorsa o zaman ruhsal olarak nelerin olabileceğine bakmak gerekir. Öncelikle bebekler ve çocuklar sünger gibi ortamın duygusal yaşantısını alırlar annenin, babanın ya da evin ortamı sıkıntılıysa, ruhsal bir ağırlık ortamı gerginleştiriyor. İnsanların tadı tuzu yoksa o zaman bebekler de kaygıyla ağlar, aynı şekilde hiç beklenmedik bir şekilde büyüklerin yanında sevgi gösteren ağbi ya da ablaların büyükler yokken çocukları ağlatması, çimdiklemesi, eziyet vermesi de ağzı var dili yok denilen bebeklerin birdenbire ağlamalarına neden olabilmektedir. Bu sebeple ruhsal faktörler de gözden geçirilmeli, bunlarla ilgili sorunlar çözülmeli, çözülemiyorsa o zaman bir psikolojik yardım alınmalıdır.

PSİKİYATRİST DR. R. SABRİ YURDAKUL
YAPRAK PSİKİYATRİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMA MERKEZİ

ADANA

Tel: +90 (322) 458 18 21 - 458 18 40
Gsm: 530 380 68 65
Adres: Kurtuluş Mah. 64019 Sk. No:32 Pakyürek İş Merkezi K:1 D:2 Seyhan / Adana
E-posta: iletişim@psikiyatri.com
http://www.psikiyatri.com
http://www.yaprakpsikiyatri.com

İSTANBUL

Tel: +90 (212) 219 04 89 - 296 05 10
Gsm: 530 380 68 65
Adres: Abdi İpekçi Cad. Işıl Apt. No:5 Kat:1 D:1 Nişantaşı / İstanbul
E-Posta: iletisim@psikiyatri.com
http://www.psikiyatri.com
http://www.yaprakpsikiyatri.com

Yayınlanma Tarihi : 17.10.2014

11273

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim