Haberler

Makaleler

BEBEK SAHİBİ OLMAK MEME KANSERİ RİSKİNİ AZALTIR

bebek sahibi olmak meme kaseri riskini azaltırrBEBEK SAHİBİ OLMAK MEME KANSERİ RİSKİNİ AZALTIR

 

Bebek sahibi olmanın sağlık açısından önemli faydaları bulunuyor. Bunlardan birisi de bebek sahibi olmak kanser riskini azaltıyor. Özellikle belli kanser türlerinde bebek sahibi olmak riski azaltıcı bir etki gösteriyor. Meme kanseri riskini azaltması bebek sahibi olmanın bilinen en önemli faydalarından birisi.

 

İstatistiklere göre ilk gebeliklerini 18 – 25 yaşları arasında yaşayıp bebek sahibi olan kadınlarda meme kanseri riski daha da azalıyor. Fakat geç yaşlarda örneğin 35 yaşından sonra ilk gebeliğini yaşayan kadınlarda meme kanseri riski hiç doğum yapmamış kadınlara ile aynı oranda.

 

Peki gebelik ve bebek sahibi olmak meme kanseri riskini nasıl azaltıyor? Bilim insanları bunda çeşitli etkenlerin etkili olduğunu düşünüyorlar. Bu etkenlerden birileri gebelikte meme hücrelerinde meydana gelen değişmeler. Bu değişmeler memede kansere neden olan değişmeleri azaltıyor.

 

Ayrıca gebelikte meydana gelen hormonal değişmelerin meme kanserini önlemeye yardımcı olduğu düşünülüyor. Gebelikte östrojen hormonu seviyesi azalıyor HCG hormonu vücut boyunca sirküle ediliyor. Bu hormonun anti kanser özelliklerinin olduğu ve kansere karşı koruma sağlayabildiği düşünülüyor. Fakat uzmanlar gebelik döneminde kilonun normal düzeylerde tutulmasını ve kontrol altına alınmasını önemle tavsiye ediyorlar. Çünkü gebelikte aşırı kilolu kadınlarda meme kanseri riski de artıyor.

 

Bebek sahibi olan kadınlarda meme kanseri riskini azaltan önemli etkenlerden birisi de emzirme. Yapılan araştırmalar emziren kadınlarda meme kanseri riskinin daha az olduğunu gösteriyor. Emzirme aile geçmişinde meme kanseri vakası olan kadılarda da koruyucu olabilmektedir.

 

Doğum yapan kadınlarda ayrıca endometrium ve yumurtalık kanseri riski de azalıyor.

Yayınlanma Tarihi : 13.10.2014

2604

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim