Haberler

Makaleler

BEBEK NEDEN EMMEZ?

Bebek neden emmezBEBEK NEDEN EMMEZ?

 

Yeni anneler emzirme konusunda birçok sorunla karşılaşabilirler.  Bunlardan birisi de bebeğin emmek istememesi veya uygun bir şekilde emmemesidir. Bu durumda bebek memeyi ağzında tutabilir, zayıf emebilir veya hiç emmek istemeyebilir. Bunun birçok nedeni olabilir. Aşağıda bu nedenlerden en yaygın olanlarını bulabilirsiniz.

 

Yarık damak veya yarık dudak: Yeni doğan bebeklerde yarık damak veya yarık dudak sorunu olabilir. Bu doğuştan gelen bir sorundur. Bu durum bebeğin annesinden uygun bir şekilde emmesini engelleyebilir veya bebek bu durumdan dolayı emmek istemeyebilir.

 

Yanlış emzirme pozisyonu: Bebeği emzirirken yanlış bir emzirme pozisyonu bebeğin uygun bir şekilde emmemesine yol açabilir. Hatta emzirme başarısız olabilir. Bebeği emzirirken bebeğin baş ve boynunun uygun bir pozisyonda olması gerekir. Eğer hatalı bir duruş olursa bebek rahat bir şekilde ememez. Böyle bir durumda bebeği farklı emzirme pozisyonlarında tutarak uygun bir şekilde emmesini sağlamak mümkündür. Böylelikle bebek için en iyi emzirme pozisyonu bulunmuş olunur.

 

Pierre Robin sendromu: Pierre Robin sendromu yeni doğan bebeklerde nadir görülen bir durumdur. Bu bebeklerde doğdukları andan itibaren U-şeklinde yarık damak vardır. Dilin konumu ağız içinde geride durmaktadır. Bu durum bebeğin meme emmesini zorlaştırır.

 

Pamukçuk: Birçok bebekte yeterince emmemelerinin ve emmek istememelerinin nedeni ağız içindeki pamukçuk olabilir. Bu durum bebeği emzirmeyi zor hale getirebilir. Pamuk küçük bebeklerde görülebileceği gibi daha büyük bebeklerde de görülebilir.

 

Hastalık: Bebeğin geçirdiği bir enfeksiyonel hastalık bebeğin meme emmeyi reddetmesine, emmek istememesine yol açabilir. Böyle bir durumda bebekte ateş, iştahsızlık, öksürük gibi belirtiler görülebilir.

 

Stres: Bebeğin stres yaşaması emzirmeyi de olumsuz etkileyebilir. Stres altındaki bebek annesinden emmek istemeyebilir. Bu duruma karşı bebeği emzirirken sakin ve sessiz bir ortam oluşturulmalı ve emziren anne de sakin kalmalıdır. Çünkü annenin stresli olması da bebeğin emmesini olumsuz etkileyebilir.

 

Bebekteki uyuşukluk: Bebeklerin emmemesinin veya zayıf emmesinin nedeni bebeğin uyuşuk bir durumda olması olabilir. Aşırı uyuşukluk bebeğin beslenmesini sıkıntılı hale getirir.

 

Bebekte burun tıkanıklığı: Bebeğin burnunun tıkalı olduğu durumlarda bebek yeterince ememez veya emmek istemez. ( Bebeklerde Burun Tıkanıklığı İçin Çözümler )

 

Anne sütünün tadı: Anne sütünün tadının değişmesi bebeği emmek istememesine neden olabilir. Anne sütünü tadı değiştiğinde bebek süt emmeyi reddedebilir. Örneğin Acı, baharatlı ve sarımsaklı besinleri tüketmek, lahana ve kuru fasulye gibi besinler anne sütünün tadını değiştirebilir. Ayrıca bu tür yiyecekler anne sütü yoluyla bebekte gaz gibi sorunlara da yol açabilir. Eğer böyle bir durum varsa anne sütü sağılarak boşaltılır. Bir sonraki emzirme seansında anne sütü yenilendiği için bebek tekrar emzirilmeye devam edilir.
( Anne Sütünü Olumsuz Etkileyen Faktörler )


Diş çıkarma: Diş çıkaran bebek ağrı hisseder, mızmız ve huysuz olur. Bebek diş çıkarırken meme emmeyi reddedebilir, memeyi emmek istemeyebilir. Bu durumda diş çıkaran bebeğin ağrısını ve diş etlerindeki kaşıntıyı rahatlatacak önlemler alınmalıdır.

( Diş Çıkaran Bebeğin Ağrısı Nasıl Dindirilir? )

Yayınlanma Tarihi : 09.12.2015

4114

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim