Haberler

Makaleler

BEBEK NASIL TAŞINIR?

bebekler nasıl taşınırBEBEK NASIL TAŞINIR?

 

Bebekleri taşımak hassas bir konu ve dikkat edilmesi gerekiyor. Bebeklerin boyun kasları zayıftır ve boyunlarını 4. aya kadar tam kontrol edemezler. Bu nedenle bebekler taşınırken bazı güvenlik riskleri de yok değildir. Yanlış bir taşıma şekli bebekte güvenlik riski oluşturabilir ve nefes almasını engelleyebilir.

 

Bebekleri taşırken gerekli güvenlik koşullarına uyulduğu sürece yüzü dışarıya bakacak şekilde veya yüzü anneye bakacak şekilde taşınabilir.

 

Bebeğin yüzünün dışa dönük olduğu taşıma şeklinde bir elle bebeğin gövde kısmından tutulur ve diğer bir elle de bebeğin poposundan veya bacak arasından tutulur.

 

Bebeğin yüzünün anneye doğru dönük olduğu durumda ise bebek annenin omuz tarafına doğru yatırılır. Bebeği tutarken biraz çapraz bir şekilde tutulur. Bir el ile bebeğin sırtından diğer elle ise bebeğin poposundan destek alınır. Daha küçük bebeklerde baş kısmını da desteklemek gerekir.

 

Bebeğin yüzünün anneye doğru baktığı yaşıma şeklinde; bebeğin nefes alma yollarının tıkanmamış olduğundan emin olmak gerekir. Bebeğin yüzü kapanmamış olmalıdır. Çünkü ilk 4 ay içinde bebeklerin boyun kaskları tam gelişmemiş olduğundan bu süre zarfında bebekler başlarını tam olarak kontrol edemezler.

 

Bebeği taşımak için kaldırırken asla kollarından kaldırılmamalıdır. Bütün gövdesinin her iki tarafından tutarak bebeği kaldırmak daha güvenlidir. Bebekler asla tek elle kaldırılmamalı, taşınırken asla yukarı atılıp tutulmaya çalışılmamalıdır. Bu tür güvenli önlemlerine bebek taşınırken dikkat edilmelidir. Bebekler çok hassastır.

 

Bebeklerin taşınması konusunda şu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

 

Bebek Taşıma Askıları Güvenli Mi?

Bebek Taşıma Askısı Kullanırken Güvenlik

Bebek Arabası Nasıl Seçilir?

Bebek Taşımanın ABC’si

Yayınlanma Tarihi : 22.09.2014

3092

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim