Haberler

Makaleler

BEBEK MAMASI NASIL DAHA GÜVENLİ HAZIRLANIR?

bebek maması hazırlamaBEBEK MAMASI NASIL DAHA GÜVENLİ HAZIRLANIR?

 

Bebeğinizin mamasını hazırlarken doğru ölçülerde hazırlıyor musunuz? Bebeğinizin mamasını sağlıklı bir şekilde saklıyor musunuz? Mamasını hazırlarken kullandığınız gereçlerin hijyenine dikkat ediyor musunuz? Aşağıdaki temel ipucunu kullanarak bebeğinizin mamasını hazırlarken daha güvenli hareket edebilirsiniz.

 

1. Bebek mamasının sn kullanma tarihine dikkat edin. Kullanma tarihi geçmiş mamaları kesinlikle kullanmayın. Ayrıca mama alırken kullanma tarihine de dikkat edin.

 

2. Bebek mamasını hazırlarken ilk önce mutlaka ellerinizi su ve sabunla yıkayın. Yıkadıktan sonra ellerinizi iyi kurulayın.

 

3. Biberonu hazırlayın. Biberonu, biberon memesini ve diğer tüm biberon gereçlerini ilk kullanımdan önce iyi sterilize edin. Suda 5 dakika süreyle biberon ve gereçlerini kaynatabilirsiniz.

 

Biberonu ve gereçlerini ilk kullandıktan sonra tekrar sterilize etmenize gerek yoktur. Düzenli olarak temizliğini sağlamanız yeterlidir. Bunun için su ve sabun kullanabilirsiniz. Yıkadıktan sonra açık havada kendi kendine kurumaya bırakın. Biberon ve biberon emziği fırçası kullanabilirsiniz. Dilerseniz bulaşık makinesinde de yıkayabilirsiniz.

 

4. Toz veya sıvı mamaya su ekleyin. Eğer sıvı mama veya toz mama kullanırsanız su eklemeniz gerekecektir. Unu hazırlarken üretici firmanın hazırlama ve kullanma talimatını iyi okuyun. Bu talimatta ne kadar su kullanacağınız yazacaktır.

 

Musluk veya şişelenmiş su kullanabilirsiniz. Eğer musluk suyu kullanacaksanız bulunduğunuz bölgedeki sular idaresinden suyunuzun kalitesi, saflığı konusunda bilgi almaya çalışın. Musluk suyu konusunda düzenli olarak kontrol gerekir. Musluk suyundaki bakterileri öldürmek için bir dakika süreyle suyu ısıtın. Sonra soğutarak bebeğinizin mamasına katın.

 

Sudaki fluorid miktarına da dikkat etmeniz gerekir. Bebeğinizin mamasını hazırlarken suyun fluorid düzeyi de önemlidir. Fluorid bebeğinizde diş çürüklerinin oluşmasını önlemeye yardımcı olur. Fakat aşırı fluorid içeren su bebeğinizin dişlerinde zararlı olabilir.

 

5. Mamayı iyi hazırlayın. Mamanın üzerinde yazan hazırlama yönergelerini iyi okuyarak hazırlayın.

 

Eğer kullanmaya hazır mama kullanıyorsanız bunu sadece iyice çalkaladıktan sonra bebeğinize vermeniz yeterlidir. Ekstra olarak su eklemeyin.

 

Sıvı mamalar için su ile hazırlarken mamayı iyice çalkalayın. Biberonu yeterli düzeyde mamayı dökün. Akabinde yeterli düzeyde suyu ekleyin. Sonra biberon emziğini takarak iyice çalkalayın.

 

Toz mamayı hazırlarken uygun miktarda töz mamayı alın ve mama kullanma yönergesinde yazan adımları uygulayın. Yeterli miktarda su ekleyin. Akabinde biberon emziğini takarak iyice kapatın ve çalkalayın. İyice karıştırdıktan sonra bebeğinize verebilirsiniz.

 

6. Gerekirse mamayı ısıtın. Bebeğinize mamayı verirken mamanın sıcaklığının oda sıcaklığında olması uygundur. Eğer bebeğinizin maması soğuksa bunu içinde sıcak su bulunan bir kabın içinde mama olan biberonu biraz bekleterek ısıtın. Bunu birkaç dakika süreyle çok fazla sıcak olmayan suda bekletin. Hatta musluktan akan ılık suyun altına da tutabilirsiniz.

 

Biberonu mikrodalga fırında ısıtmayın. Aksi halde mama çok ısınabilir, içinde sıcak topaklar oluşabilir ve bu bebeğinizin ağzını bir hayli yakabilir.

 

7. Mamayı sağlıklı bir şekilde saklayın. Eğer kullanmaya hazır mama kullanıyorsanız mamanın ağzını iyi kapatın ve buzdolabında saklayın. Hazırladığınız mamanın geri kalanını en çok 48 saat süreyle buzdolabında tutabilirsiniz. 48 saat süreden sonra bunu atın.

 

Hazırladığınız mamaları koyduğunuz her bir biberona hazırlanma tarihini yazan etiketler yapıştırın. Fazla biberonu buzdolabında tutun.

 

Kullandığınız mamanın ve biberonun güvenli veya sağlıklı olup olmadığından emin değilseniz bunu kullanmadan atın. Dondurulmuş mamayı kullanmaktan kaçının. Dondurulmuş mama içindeki yararlı maddelerin etkisinin azalmasına yol açar.

Yayınlanma Tarihi : 19.05.2016

4043

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim