Haberler

Makaleler

BEBEK MAMALARIYLA İLGİLİ SAKINCALAR

bebek mamalarıyla ilgili sakıncalarGünümüzde kimi anneler bebeklerini daha erken veya daha geç dönemde mamayla beslemeyi tercih etmektedir. Tabi bu tercihlerde çeşitli nedenler olabilir. Anne sütünün yetersiz gelmesi, annenin bebeğini emzirmek istememesi, emzirmeyle ilgili çeşitli sorunlar v.b. nedenlerden dolayı bebeği mamayla beslemektedirler.

Fakat şunu da belirtmek gerekir ki hiçbir besin kaynağı belli bir döneme kadar anne sütünün yerini tutamaz. Bebek maması da anne sütünün yerini tutamaz. Bunun belli nedenleri vardır. Bu nedenleri şöyle belirtmek mümkündür

Öncelikle anne sütünün içeriğinde bulunan faydalı maddelerin sayısı bebek mamalarınkinde bulunandan çok daha fazladır. Dolayısıyla bebek mamaları anne sütü kadar besleyici değildir ve anne sütünün getirdiği kadar faydayı sağlayamaz.

Anne sütü bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirmede ve hastalıklara, enfeksiyonlara karşı direnç sağlamada eşsiz bir kaynaktır. Bebek mamaları bu yönüyle de anne sütünün yerini tutamaz. Bebek mamaları bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirmede yetersiz kalır. Bebeğin mamayla erken dönemlerde tanışmaya başlaması bu açıdan bebek için zararlıdır.

Bebek mamaları hazırlanışı yönünden dikkat ve bilgi gerektirir. Toz ve su oranını iyi ayarlamak gerekir. Aksi takdirde bebekte kilo problemleri olabilir. Tozunun fazla koyulması durumunda bebekte normalden fazla kilo artışı olur ve suyun fazla koyulması halinde ise bebek normal alması gereken kiloyu alamaz. Fakat anne sütünde normal şartlarda böyle bir sorun yoktur. Eğer bebeğin emmeyi zorlaştıran bir sorun yoksa bebek normal kilo ile beslenmesine devam edecektir. Fakat yine de şunu da belirtmek gerekir ki mamaların bebeklerde ileriki dönemlerde obezite sorununun yaşanmasına yol açtığına dair bilgiler de bulunmaktadır.

Yapılan bilimsel araştırmalar, bebek mamasına erken dönemde başlamanın bebeğin çeşitli alerjik hastalıklara daha çabuk yakalandığını göstermiştir. Bu anne sütündeki koruyucu nitelikteki sayısız maddenin bebek mamalarında yetersiz oluşundandır. Yine yapılan araştırmalarda erken dönemlerden itibaren mamayla beslenen bebeklerde kansızlık hastalığı riskinin daha da arttığı ortaya çıkmıştır.

Anne sütü her zaman için tazedir. Fakat bebek maması o an için hazırlanıp tüketilmelidir. Fazlasını buzdolabında saklama durumu yoksa tazeliğini yitirecektir. Zaten mamayı buzdolabında en fazla 24 saat tutmak gerekr.

Yine eldeki bilimsel veriler anne sütü ile düzenli olarak beslenen bebeklerin ileriki dönemlerde zeka düzeylerinin daha yüksek olduğunu göstermektedir. Dolayısıyla sürekli mamayla beslenen bebeklerde böyle bir risk de ortaya çıkmış olacaktır. Yani bebeğin zeka gelişimi bundan olumsuz etkilenecektir.

Bazı bebek mamalarının içerik zenginliği diğerlerine göre daha zayıf olabilmektedir. Mesela bebeğin gelişimi için oldukça önemli olan demir oranı bazı bebek mamalarında düşük olabilmektedir. Eğer bebeği mutlaka bebek mamasıyla beslemek gerekiyorsa içeriğini iyi anlamak ve bebek için asgari şartları karşılayıp karşılamadığını bilmek gerekir.

Anne sütünü hazmetmek mamaya oranla çok daha kolaydır. Özellikle mamalardaki tuz oranları bebeğin mamayı hazmetmesini zorlaştırabilir. Zaten fazla miktarda tuzu hazmetmek için bebeğin ilgili vücut sistemleri henüz o kadar gelişmemiştir.

Mamalar sonuçta hazır üretilmiş ürünlerdir. Fakat anne sütü doğaldır ve zararlı maddeler içermez. Bebek mamalarında bulunabilecek renklendiriciler, tatlandırıcılar, tuz oranları, mamanın yağ oranının yüksek oluşu, çeşitli koruyucu maddeler v.b. bebek için zararlı olabilmektedir.

Bebeğe mutlaka mama verilmesi gerekiyorsa sürekli aynı tür mamayı vermek gerekir. Aksi halde bebekte mide sorunları yaşanabilir. Diğer yandan bebek mamasının da içeriğinin oldukça iyi ve zengin olması, anne sütü kadar olmasa bile oldukça zengin ve faydalı bir içerik barındırması gerekir.

Yayınlanma Tarihi : 15.11.2011

7090

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim