Haberler

Makaleler

BEBEK MAMALARI İÇİN GÜVENLİK İPUÇLARI

bebek mamaları güvenlik ipuçlarıBEBEK MAMALARI İÇİN GÜVENLİK İPUÇLARI

Bebeğinizi mama ile besliyorsanız hazırlayacağınız mamayı güvenli bir şekilde hazırlamanız önemlidir. Mamayı doğru ölçülerde koymak, uygun bir şekilde saklamak, mutfak eşyalarını temiz tutmak v.b.

1. Öncelikle mamayı satın alırken son kullanma tarihine dikkat edin. Günü geçmiş mamaları normal olarak satın almamanız gerekir. Satın aldığınız mamanın kutusunu da dikkatlice inceleyin. Açılmış, kabı yırtılmış, ezik, delik ve pas lekesi olan mamaları almayın. Mama kutusunun zarar görmesi içeriğinin de zarar görmesine neden olmuş olabilir.

2. Mamayı hazırlamadan önce ellerinizi sabun ve ılık suyla en az 20 sn kadar güzelce yıkayın. Parmak aralarınıza ve tırnak diplerinize dikkat edin.

3. Biberonu ilk kullanmadan önce iyice sterilize edilmiş olmasından emin olun. Biberon, biberon başlığı v.b.

Biberon ve malzemelerini 5 dk kadar suda kaynatın. Suda kaynatırken bütün malzemelerin yeterince sığabileceği ve bir kap seçin. Kaba bütün malzemeleri iyice kapsayacak şekilde su dökün ve kaynatın.

Temiz maşa gibi bir şeyle malzemeleri sudan çıkarın ve mutfak tezgahının üzerinde kendi kendine kurumaya bırakın.

İlk kullanımdan sonra malzemeleri tekrar sterilize etmenize gerek yoktur. Her kullanımdan sonra basitçe malzemeleri su ve sabunla yıkamanız ve kurumaya bırakmanız yeterli olacaktır.

Biberon ve diğer malzemelerini temizlerken bir biberon fırçası kullanabilirsiniz. Malzemeleri ayrıca bulaşık makinesinde de yıkamanız mümkündür.

Biberon temizliği yaparken biberon emziğinin açık olduğundan emin olun. Biberon emziğini yıkarken ters tutun ve temiz suyu dökün. Suyun biberon emziğinin deliğinden damladığından emin olun.

4. Mamayı güvenli bir şekilde saklayın. Açılmamış mama kutusunu kuru ve soğuk bir yerde tutun. Mama kutusunu sıcaklığın yüksek olduğu yerlerde tutmayın. Bu mamanın kalitesini etkileyebilir.

Yayınlanma Tarihi : 02.08.2013

3928

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim