Haberler

Makaleler

BEBEK İÇİN UYGUN EV KOŞULLARI OLUŞTURMAK

bebek için uygun ev koşulları oluşturmakBir bebeğin sağlığını korumak anne ve babanın temel görevlerinden birisi. Bebeğin sağlığını korumak için yapılması gereken şeylerden birisi de ev koşullarını bebek için uygun hale getirmektir. Peki bunun için neler yapılabilir?

1. Öncelikle tabi bebek doğmadan önce evde onun için gerekli hazırlıkları yapmak, onun için bir oda düzenlemek, ihtiyacı olabilecek şeyleri ve besinleri temin etmek gerekecektir.

2. Yine bebek odasında onun düzeyine uygun oyuncaklar konabilir. Tabi bu konuda da aşırıya kaçmamak gerekir. Yani bebeğin odasını oyuncaklarla da doldurmamak gerekir. Oyuncaklar bebeğin gelişimi için gerekli olan materyallerdir.

3. Bebeği düzenli olarak emzirmek ve hatta o istedikçe emzirmek gerekir. Zamanla emzirme düzeni konusunda standart bir düzen de gelişecektir. Bu, özellikle anneye kolaylık sağlayacaktır.

4. Ev sıcaklığı çok fazla olmamalıdır. Fazla sıcaktan bebek rahatsızlık duyacak ve cildinde pişiklerin oluşmasına da yol açacaktır. Ev ortamı aynı zamanda soğuk da olmamalıdır. Çok gürültülü bir ev ortamından da bebek rahatsızlık duyacaktır.

5. Ev mümkün olduğunca temiz tutulmalı ve gerekli hijyenik şartlar sağlanmalıdır. Ayrıca evin düzenli olarak havalandırılmasına da dikkat edilmelidir.

6. Bebeğe haftada birkaç defa banyo yaptırmak banyı sonrası ona masaj uygulamak bebek için faydalı olacaktır. Bu tür şeyler bebeği rahatlatan ve sakinleştiren uygulamalardır.

7. Ev içinde bebeğin günlük yaşamı için bir standart ve düzen geliştirmeye çalışmak daha faydalı olacaktır. Bebekler düzenden hoşlanırlar. Karmaşadan nefret ederler. Bir bebeğin günlük yaşamında ne zaman ne yapılması gerektiği belli olmalıdır.

8. Evin temizliğine dikkat ederken bebeğin temizliğini de önemsemek gerekir. Ayrıca eve gelen diğer insanlarında bu hijyen kurallarına uymaları beklenir. Mesela bebeği sürekli öpmemek, ona temiz olmayan ellerle dokunmamak gibi şeylere dikkat etmek gerekir. Bebeği mümkün olduğunca hasta insanların olduğu ortamdan da uzak tutmak gerekecektir.

9. Uygun ev koşulları sadece fiziksel bazı düzenlemeleri kapsamaz. Aynı zamanda psikolojik ve duygusal öğeleri de içinde barındırır. Ev ortamının bu bakımdan huzurlu olması önemlidir. Bebeğe şefkat, sevgi göstermek önemlidir. Anne ve babanın bebekle kuracakları bağın onun duygusal ve psikolojik gelişiminde katkısı büyüktür.

11. Diğer yandan bebek için evde gerekli güvenlik önlemlerini almak çok önemlidir. Ayrıca bebeğin yattığı yerin güvenliği de önemlidir. Uyuduğu yerin bebeğin sağlığını ve hayatını tehlikeye atmayacak şekilde düzenlenmesi şarttır.

Yayınlanma Tarihi : 05.08.2011

4337

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim