Haberler

Makaleler

BEBEK İÇİN HAZIRLIKLAR

bebek için hazırlıklar

BEBEK İÇİN HAZIRLIKLAR

Bebek doğmadan önce bazı hazırlıkların yapılması gerekir. Tabi bu hazırlıklar doğduktan sonra da devam etmektedir. Bu hazırlıklardan en önemlisi onun ihtiyaç duyabileceği şeyleri hazır etmektir.

1. Bebek karyolası: Bebekler genelde karyolada uyudukları için alacağınız karyolanın sağlam ve güvenli olduğundan emin olun. Karyolada bebeğe zarar verebilecek çıkıntılar, sivri köşeler olmasın. Karyolanın kenar parmaklıkları mümkün olduğunca birbirine yakın olsun. Bu mesafe bebeğin kafasının sığmayacağı kadar dar olmalı. Ayrıca, karyolayı bebeğin hangi yaşa gelinceye kadar kullanacağınız, evinizdeki mekanın büyüklüğü ve benzeri konuları da düşünerek seçiniz.

Bunun yanında, karyolanın üzerindeki boyanın da bebeğin karyola   kenarını ısırması durumunda çıkmıyor olmasına dikkat ediniz. Örneğin, kullanılan boyanın içinde kesinlikle kurşun olmamalıdır. Bu nedenle güvendiğiniz bir marka ya da doğal ahşap malzeme tercih ediniz. Karyolayı uygun bir yere koyun. Cam kenarları veya tırmanabileceği yerlere koymayın. Karyola içine ayrıca bebeği çarpmalar karşı koruyacak koruyucu yastıklar yerleştirebilirsiniz. Eğer, yaşı ona yakın abla ya da abisi varsa, karyolaya tırmanarak ona zarar vermesine engel olacak şekilde bir karyola şeçin. Merak ya da kıskançlık dolayısıyla bu gibi tehlikeler d ezaman zaman söz konusu olabilir.

2. Bebeğin Yatağı: Yatak karyolanın tüm köşelerini çok iyi kaplamalıdır ki kaymasın. Tüm karyolayı kaplamayan bir yatakta, bebek sağa sola döndüğü zaman ayakları bir yerlere sıkışabilir.

3. Yatak örtüleri: Bebeğin yatağının üzerine su geçirmeyen bir örtü serin. Bu örtü naylon veya muşambadan olabilir. Bu örtünün üzerine de çarşafını serebilirsiniz. Çarşaflar da genelde ketenden olması iyi olur. Çünkü yıkanmaları kolaydır ve çabuk kururlar. Ancak, bebeğiniz yatakta dönebilir konuma geldiğinde ya da bebeğiniz yüz üstü yatıyorsa, kesinlikle naylon veya muşamba örtü kullanmayın. Zira, yüzü bu örtülerle temas ettiğinde nefes alamama riski olabilir. Eğer her koşulda bu konuda bebeğinizi güvende hissetmiyorsanız, bebeğinizin altını bezle bağlamakla yetinin, muşamba yada naylonla yatağını kaplamayın.

4. Battaniyeler: Battaniyeleri de mevsimine göre seçmek iyidir. Hafif olan battaniyeleri tercih edin. Bebeğin üzerini çok fazla örtüp de üzerine fazla ağırlık bindirmeyin. Soğuk havalar için yünden yapılmış battaniyeleri tercih edin. Yattığı yer güvenliyse bebek de kendini güvenli hisseder.

5. Küvet: Bebeğiniz için temin edeceğiniz şeylerden biri de bebek küveti veya leğendir. Bunlar genelde plastikten yapılmışlardır. Bebeği küvette yıkarken küveti biraz yüksekçe yere koymanız sizin içinden iyidir. Bel ağrılarına yakalanmanızı önler.

6. Bebek kıyafetleri: bebek kıyafetlerini de çok küçük almamaya dikkat edin ki rahat edebilsin. Üstelik bu kıyafetleri değiştirirken kolaylıkla çıkarılabilsin. Dar kıyafetler kafadan geçmeyebilir ve bebeği rahatsız edebilir. Eğer, ekonomi yaratmak istiyorsanız, bebeğinizin ya da çocuğunuzun sonraki 1-2 yılda giyeceği kıyafetleri içinde bulunduğunuz dönemin indirim sezonunda alınız. Ayakkabılarda böyle bir yöntem takip etmekten kaçınınız. Zira, bebeğinizin ayak anotomisine uyacak olan ayakkabıyı ancak kullanma zamanı geldiğinde deneyerek almalısınız.

7. Emzikler, eğer bebeği biberonla besleyecekseniz biberon, biberona su, meyve suyu v.b. koymak için huni, çocuk bezleri, bebek losyonu, kremler, önlük,  kirli ve temiz çamaşır sepeti, bebek arabası ve bebeğinizin kilosunu kontrol etmek için tartı ve bebeğe zarar vermeyecek türden oyuncaklar.

Yayınlanma Tarihi : 21.05.2011

9530

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim