Haberler

Makaleler

BEBEK İÇİN EN İYİ UYKU ORTAMI

bebek için en iyi uyku ortamıBEBEK İÇİN EN İYİ UYKU ORTAMI

 

Bebekler hassastır. Bebeklerin uykuları da hassastır. Zamanının çoğunu uykuyla geçirecek olan bebeğinizin odasını da uykusu için en uygun bir şekilde düzenlemeniz, uykusu için en iyi ortamı yaratmanız gerekir. Huzurlu, sakin, sessiz bir ortam…. Aşağıda bebeğiniz için en iyi uyku ortamını yaratmanıza yönelik bazı etkili tavsiyeler belirtilmiştir:

 

1. Bebeğinizin odasında iyi bir uyku ortamı yaratmak için, özellikle geceleri, ışıktan arındırılmış olmasına dikkat edin. Aydınlık bir ortam bebeğin uykusu için elverişli değildir. Gündüz vakitlerinde, özelikle yazın güneşli havalarda bebeğinizin odası oldukça aydınlık olabilir. Bunun için bir perdeyle uyku saatlerinde bebeğinizin odasını daha loş yapabilirsiniz.

 

2. Bebeğinizin odasında gerekli sessizliği sağlayın Bebeğinizin yatağını evin daha sakin bir köşesine kurabilirsiniz.

 

3. Bebeğinizin odasının duvar boyalarını seçerken veya bebeğinizin odasının duvarlarını duvar kağıdı ile kaplayacaksanız bebeğinizin olumsuz etkilemeyecek renkler tercih edin. Çünkü renkler bebeklerin de ruh halinde olumlu veya olumsuz etkili olabilir. Yeşil, mavi veya pembe tonlar daha uygun olacaktır.

 

4. Bebeğinizin odasının duvarlarını organik boyalarla boyayın. Daha sağlıklıdır. Bebeğiniz kimyasallara daha az maruz kalır ve alerji riski daha az olur.

 

5. Bebeğinizin odasındaki halıları mümkünse daha az toz tutan halılardan seçin. Çünkü bebeklerde alerji riski yaratırlar. Veya hiç halı kullanmayabilirsiniz.

 

6. Bebeğinizin odasında sigara içmeyin ve başkalarının da sigara içmesine asla müsaade etmeyin. Çünkü sigara bebeğinizin solunumunu olumsuz etkileyerek sağlığına zarar verebileceği gibi uykusuna da zarar verir.

 

7. Bebeğinizin yatağında kullandığınızı çarşaflar, yatak örtüleri, kılıflar v.b. şeylerin %100 pamuklu kumaştan yapılanlarını tercih edin.

 

8. Bebeğinizi gece vakitlerinde emzirdiğiniz zaman ışıkları fazla açmayın. Loş bir ışıkta bebeğinizi, emzirin. Çünkü fazla ışık bebeğinizin uykusunu olumsuz etkiler.

 

9. Bebeğinizin uyurken oda sıcaklığını iyi ayarlayın. Çok fazla sıcak ve soğuk bir ortam bebeğinizin hassas bedenini etkiler. Dolayısıyla uykusu da zarar görür. Bebeğiniz uyurken üzerini çok kalın örtmeyin ve yatağını mümkün olduğunca sade tutun.

Yayınlanma Tarihi : 26.11.2014

3399

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim