Haberler

Makaleler

BEBEK İÇİN DOĞRU AYAKKABI NASIL SEÇİLİR?

bebek için doğru ayakkabı nasıl seçilirBEBEK İÇİN DOĞRU AYAKKABI NASIL SEÇİLİR?

 

Bebekler ilk adımlarını atmaya başladıklarında bir ayakkabıya ihtiyaçları olur ve ilk ayakkabısı seçilir. Bebekler genelde ilk adımlarını 9-18 aylık olduklarında atarlar. Bebeğin bu ilk adımlarını atmaya başlaması gelişiminin en heyecanlı evrelerinden birisidir. Bebek için seçilecek ayakkabı rahat, sağlıklı ve ayağına uyan bir ayakkabı olmalıdır. Bebeğin ayaklarını sıkan ayakkabılardan uzak durulmalıdır.

 

1. Bebeğin ayakkabısının uygunluğu için ilk olarak bebeğin ayak ölçümünün yapılması uygun bir ayakkabı seçilmesinde yardımcı olur.

 

2. Ayakkabının iç astarının emici özelliğinin iyi olması gerekir. Çünkü bebeklerin ayakları daha terlemeye yatkındır. Bu nedenle hava alabilen ve emici özelliği olan bir malzemeden yapılmış ayakkabı seçilmelidir. Rahat ve yere güvenli basabileceği düz tabanlı bir ayakkabı olmalıdır. Yuvarlak burunlu ayakkabılar bebeklerin ayak tırnakları için daha bir rahatlık sağlar.

 

3. Bebeğin ayağı ile ayakkabının tabanının şekli karşılaştırılarak uygunluk açısından bir fikir edinmek mümkündür. Eğer bebeğin ayağı ayakkabı tabanından daha geniş ve uzunsa başka bir ayakkabı seçilmelidir

 

4. Bebeğin ayakkabısı hafif olmalıdır. Ağır ayakkabılar bebeği oldukça zorlar ve yorar. Ayak sağlığı için de uygun değildir.

 

5. Bebeğin ayakkabısının tabanı olabildiğince yumuşak olmalıdır. Sert ayakkabı tabanları bebeğin özelikle ayak parmakları ve tırnaklarına zarar verir.

 

6. Bebeğin ayakkabısının üst kısmı deri veya bezden yapılmış bir ayakkabı olabilir. Ayrıca bebeğin bileğini kavrayan kısım da yumuşak olmalıdır.

 

7. Bebeğin ayakkabısı iyi, sağlıklı malzemelerden yapılmış olmalı ve alerjik sonuçlar yaratmamalıdır.

 

Dikkat edilmesi gerekenler

 

Bebeklerin ayak numaraları çabuk değişir. Çünkü çabuk büyürler. Bu nedenle sık sık ayakkabı değiştirme zorunda kalmak mümkün. Bu da biraz bütçe harcanmasına neden olur. Bu nedenle bebeğin rahat yürümesini ve ayak rahatını bozmayacak şekilde biraz büyük bir ayakkabı da tercih edilebilir.

 

Bebeklere 9. aydan önce özellikle ev içinde ayakkabı giydirmek pek uygun değildir. Sadece özel durumlarda ayakkabı giydirilebilir. Diğer zamanlarda bebeğe çorap giydirilmeli veya eğer evdeki sıcaklık müsaitse bebeğin ayağı çıplak da bırakılabilir. Bu şekilde yapmak bebeğin gelişimine daha uygundur.

Yayınlanma Tarihi : 17.04.2015

4177

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim