Haberler

Makaleler

BEBEK HÜZNÜ ( ANNELİK HÜZNÜ ) İLE BAŞA ÇIKMA

bebek hüznü annelik hüznüyle başa çıkmaBEBEK HÜZNÜ ( ANNELİK HÜZNÜ )  İLE BAŞA ÇIKMA

 

Bebek hüznü nedir ve belirtilileri nelerdir?

 

Doğum sonrasında yeni annelerde bebek hüznü veya diğer bir adıyla annelik hüznü denilen durum gelişebilir. Bebek hüznünde annede keder, endişe, hayal kırıklığı, üzüntü, asabiyet gibi belirtiler görülmektedir. Bebek hüznü yani annelik hüznü tamamen normal bir durumdur.  Her 3 yeni anneden 2 tanesinde bu durum gelişebilir.

 

Bebek hüznü durumunu yaşayan kadın bir nevi bir günde dört mevsim yaşar. Ruh hali, duyguları sürekli değişebilir. Bir an bunalmış ve oldukça endişeli hisseden anne bir süre sonra kendini oldukça mutlu, neşeli hissedebilir.

 

Bebek hüznü sorununu yaşayan bir kadının yakından takip edilmeye ve yardıma ihtiyacı vardır. Çünkü bazı vakalarda şiddetli depresyon sorunu da gelişebilmektedir.

 

Siz de yeni bir anneyseniz ve bebek hüznü denilen durumu yaşıyorsanız, bu durumlarla başa çıkmak için aşağıdaki tavsiyeleri dikkate almanız size yardımcı olacaktır.

 

1. Her yeni annenin yardıma ihtiyaç vardır. Çünkü 9 aylık bir gebeliğin sonunda çocuk doğurmak ve anne olmak farklı bir durumdur. Sizin için stresli, yorucu ve zor olabilir. Bu zor ve yorucu zamanlarda sizde de bebek hüznü belirtilerinin yaşanmasına neden olabilir. Bu nedenle bu dönemde mutlaka yakınlarınızın ve eşinizin desteğini alın. Bu ev işlerinde yardım almak gibi fiziksel bir destek olmanın yayında duygusal desteği de kapsamaktadır. Çünkü hem fiziksel anlamda desteğe hem de duygusal anamda desteğe ihtiyacınız olur. Kendinizi aşırı yormayın. Sizi üzen, stres yaratan konuları eşinize, yakınlarınızla paylaşın. Özellikle ilk kez annelik deneyimi yaşıyorsanız bu sizin için daha önemli hale gelir. Başkalarının desteğini almak sizi oldukça rahatlatacaktır.

 

2. Sürekli ev içinde bulunmayın. Sürekli evde olmanız sizi bunaltabilir. Biraz dışarı çıkın. En basitinden alışveriş için markete gidebilirsiniz. Dışarıda yürüyüş yapabilirsiniz. Taze hava ve ortam değişikliği size iyi gelecektir. Üstelik insanlarla iletişim halinde olmanız da faydalıdır.

 

3. Dinlenmenize ve uykunuza dikkat edin. Bebeğiniz gün içinde uyurken siz de şekerleme yaparak dinlenin. Uyku ve dinlenme sizi fiziksel olarak rahatlatacağı gibi zihinsel olara da rahatlatır.

 

4. Hoşunuza gidebilecek aktiviteler yapmaya çalışın. Eşinizle sinemaya, tiyatroya gidebilirsiniz. Beraber yürüyüşler yapabilirsiniz. Yakınlarınızla, arkadaşlarınızla birlikte olabilirsiniz.

 

5. Kendi kişisel bakımınızı asla aksatmayın. Cilt bakımınıza, güzelliğinize, giyiminize özel bir dikkat göstermeniz daha iyi hissetmenize yardımcı olur.

 

6. Düzenli egzersiz yapabilirsiniz. Egzersiz ruh halinizi de geliştirir. Egzersiz vücutta endorfin hormonu salgılanmasını destekler. Endorfin hormonu mutluk hormonu olara da bilinmektedir. Böylelikle kendinizi daha muştu hissedersiniz. Hamileliğin hemen sonrasında egzersize başlamanız bazen doğru olmayabilir. Çünkü beli bir iyileşme döneminiz vardır. Hamilik sonrasında düzenli egzersiz başlamak için hekiminize de danışarak onun onayını almanız gerekir.

 

7. Eğer yukarıda belirtilen öneriler yardımcı olmazsa konuyu mutlaka hekiminizle paylaşın. Bu konuda profesyonel bir yardım almanız gerekecektir.

Yayınlanma Tarihi : 02.04.2015

3483

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim