Haberler

Makaleler

BEBEK GELİŞİMİNİ OLUMSUZ ETKİLEYEN ÇEVRESEL FAKTÖRLER

Bebek gelişimini olumsuz etkileyen faktörlerBEBEK GELİŞİMİNİ OLUMSUZ ETKİLEYEN ÇEVRESEL FAKTÖRLER

 

Her anne baba bebeği için en iyisini ister. Bebeğinin sağlıklı bir şekilde büyümesi, çocukluk dönemini sağlıklı ve mutlu geçirmesini ister. Fakat bebek gelişimini olumsuz etkileyen birçok çevresel faktör vardır. Bilinçli bir anne baba olarak bu tür çevresel faktörlere karşı dikkatli olmanızda ve bebeğinizi bu zararlı çevresel faktörlerden uzak tutmanızda fayda vardır.

 

Sigara içmek

 

Bebeğinizin çevresinde onu olumsuz etkileyebilecek en önemli çevresel faktörlerden birisi sigaradır. Bebeğinizin çevresinde sigara içilmesi onun sağlığı açısından risk teşkil eder. Hamilelik döneminde de sigara içilmesi anne karnındaki bebeğin sağlığı açısından zararlıdır. Örneğin hamilelik döneminizde sigara içmeniz henüz doğmamış bebeğinizin düşük ağırlıklı doğmasına yol açabilir. Bu bebeklerin doğduktan sonra ilerleyen dönemde ilginç bir şekilde obezite sorunu yaşama riskleri de vardır. Bebek doğduktan sonra bebeğin yakınında, çevresinde sigara içilmesi ani bebek ölümü sendromu denilen durumun yaşanmasına yol açabilir. Yani sigaranın bebek için hayati riski de vardır. İstatistiklere göre sigara bebeklerde ani bebek ölümü sendromu riskini 5 kat artırmaktadır. ( Ani Bebek Ölümü Sendromu )

 

Bebeğin uyku çevresi

 

Uyku bebeklerin gelişimi için kritik bir konudur. Bebeğin uyku çevresini güvenli tutmak da kritiktir. Bebeğin uyku çevresinin gerektiği gibi düzenlenmemiş olması, bazı riskli düzenlemelerin yapılması bebek gelişimini olumuz etkileyen bir durumdur. Bebeğin uyku kalitesi de onun gelişimini etkiler. Bu nedenle bebeğin uyku ortamının iyi düzenlenmiş olmasına dikkat edilmelidir. Bebeğin uyuduğu oda gürültüden arındırılmalıdır. Bebeğin odasının aydınlık düzeyi iyi olmalıdır. Işıklı bir ortamda bebek uyutulmamalıdır. Bebeğin yatağı olabildiğince sade olmalı, kalabalık tutulmamalıdır. Bebeğin uykusunu olumsuz etkileyen bu tür olumsuz çevresel koşular dolayısıyla bebeğin gelimi de olumsuz etkileyebilir. Çünkü bebeğin yeterli ve kaliteli uyuması doğrudan onun gelişimini de etkiler. ( Bebek İçin En İyi Uyku Ortamı )

 

Çevresel uyarıcılar

 

Bebeğin çevresinde çok fazla uyarıcının bulunması gelişimini olumsuz etkiler. Çevresel uyarıcıların fazlalığı ve düzeyi örneğin bebeğin uykusu üzerinde olumsuz etkiler yapar. Gürültü de bu çevresel uyarıcılarda birisidir. Aynı şekilde evdeki stres düzeyi de çevresel bir uyarıcı olarak bebeğin gelişimi etkiler. Bebeği mümkün olduğunca rahat, huzurlu, stresi az bir ortamda tutmakta fayda vardır.

 

Çevresel alerjenler ve kimyasal maddeler

 

Bebekler hassas yapıdadır ve bağışıklık sistemleri de yetişkinler kadar gelişmiş değildir. Ev ortamındaki çeşitli alerjen maddeler bebeği olumsuz etkileyebilir. Örneğin ev ortamının tozlu, küflü, deterjan kokuları gibi özellikler içermesi bebekte zaman içinde alerji riskini artırabilir.

 

Bunların yanında ek besinleri de almaya başlayan bebeklerde çeşitli besinle bebekte alerjiye yol açabilir. Buna besin alerjisi denir. Besin alerjisine karşı bebeği yeni besinlerle yavaş yavaş tanıştırmalıdır. ( Bebeklerde Besin Alerjisi )

Yayınlanma Tarihi : 10.08.2015

3721

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim