Haberler

Makaleler

BEBEK BAKIMINDAN BUNALAN ANNELER İÇİN TAVSİYELER

bebek bakımından bunalan annelerin için tavsiyelerBebeğe bakmak bir anne için her ne kadar gurur verici bir şey olsa da çok kolay bir iş değildir. Bebek bakımının da kendi içinde zorlukları vardır. Zaten o yüce annelik duygusundan dolayıdır ki annelerin çoğu bu süreci fazla etkilenmeden atlatabilmektedir.

Fakat bazı anneler için durum hiç de o kadar kolay olmayabilmektedir. Bazı anneler için zaman ilerledikçe sıkıntı verici ve bunaltıcı bir işe dönüşebilmektedir. Her gün sürekli aynı şeyleri yapmak ve bunların da yorucu olması bazı anneleri yıpratabilmektedir. Özellikle hamilelikten önce sürekli çalışmış olan bir anne için iyice sıkıntı verici olabilir.

Tabi bu durumu iyi atlatmak için bazı önlemler alınabilir. Anne kendisi için gün içinde ya da haftanın belli bir günü boş vakit yaratabilir. O vakitte tamamen kendisine yoğunlaşabilir.

Bebeğinizle birlikte çeşitli aktivitelere katılabilirsiniz. Diğer annelerle sosyal gruplar kurabilirsiniz. Bebeğinizle gün içinde alışverişe veya gezintiye çıkabilirsiniz. Kendinizi geliştirmek için fırsatlar yaratabilirsiniz. Mesela hafta sonu eşinizin tatilde olduğu bir günü eğitim faaliyetine ayırabilirsiniz. Bir kursa yazılabilirsiniz. Çeşitli sosyal etkinliklere katılabilirsiniz. Gönüllü bazı kuruluşlarda ya da organizasyonlarda bulunabilirsiniz.

Hamilelik boyunca aldığınız kiloları vermek ve daha sağlıklı bir vücut için düzenli olarak spor yapabilirsiniz. Bu da sizin için bir aktivitedir. Evde bulunduğunuz zamanları daha güzelleştirebilir ve daha keyifli hale getirebilirsiniz. Mesela sevdiğiniz filmleri alıp seyredebilirsiniz. İlginizi çeken konularda kitaplar okuyabilirsiniz. Kendinizi el becerilerinde geliştirebilirsiniz. Mesela  belediyelerin ücretsiz kursları bulunmaktadır ( İSMEK gibi ). Bu kurslara yazılarak kendinizi geliştirebilir ve ev içinde bu konuda çalışabilirsiniz ( boyama, müzik, ebru ve hat sanatı v.b. konularda ). Daha bir çok şey düşünülebilr.

Gebelik öncesinde aktif olarak çalışıyorsanız yine çalışmayı düşünebilirsiniz. Bunun için yarı zamanlı yapabileceğiniz bir iş sizin için ideal olabilir. Şimdi artık emziren kadının ya da bebekli kadının çalışması için şartlar git gide iyileştirilmektedir. Tanıdık birisi ( anneniz, kardeşiniz v.b.güvenebileceğiniz komşu veya akrabalarınız ) varsa onlara bebeğinizi bırakabilirsiniz. Bazı büyük işyerlerinde bebek bakımı için yerler de bulunmaktadır. Oralardan faydalanabilirsiniz. Bir bakıcı tutabilirsiniz. Çok sıkıştığınız zamanlar eşinizden yardım isteyebilirsiniz. Mesela hafta sonu bir gün dışarı çıkacaksanız bebekler bir süreliğine eşinizin ilgilenmesini isteyebilirsiniz.

Bir bebek sahibi olmak çok değerli ve yüce bir duygudur. Fakat siz de bir anne olarak çok anlamlısınız. Bunaldığınız zaman, sıkıldığınız zaman kendinizi daha iyi hissetmek için bazı şeyleri yapmaktan geri durmamalısınız. Kendinize de zaman ayırmalı ve anneliği daha doyumlu yaşamalısınız. Bunu böyle yapmak sizin bebeğinize karşı olan görev ve sorumluluklarınıza engel değildir. Bebeğinizi daha az sevdiğiniz anlamına gelmez. Aksine bunalmış ve sıkılmış bir anne bebek için de sorun oluşturabilir. Onun için kendinizi geliştirecek, oyalayacak, rahatlatacak şeyleri yapabilirsiniz. Üstelik bu şekilde yaparak bebek bakımı sizin için daha zevkli bir hale gelebilir.

Bu süreçte tabi eşinizin de tutumu önemlidir. O da bu konuda sizi destekleyici ve teşvik edici bir tutumda olmalıdır. Böylelikle sizin için daha kolay bir süreç olacaktır.

Yayınlanma Tarihi : 23.05.2011

7713

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim