Haberler

Makaleler

BEBEK BAKICISI NASIL SEÇİLMELİ?

bebek bakıcısı nasıl seçilmeli

BEBEK BAKICISI NASIL SEÇİLMELİ?


Bebek bakıcısı seçmek dikkatle ele alınması gereken bir konudur. Günümüz dünyasında bazı anneler bebeklerine direkt olarak kendileri bakmak yerine bir bebek bakıcısını tercih edebilmekte yada böyle bir tercihte bulunmak zorunda kalmatadır. Bu aslında geçmiş zamanlarda da vardı. Fakat kadınların iş hayatında daha aktif yaygın olarak yer almaya başlamasıyla bu konuda biraz artış oldu. Yani kimi aileler için bebek bakıcısı bir zorunluluk haline geldi.

Bebek bakıcısı tutmadan önce dikkat etmeniz gerekenler


Bebek bakıcısı tutmanın birçok olumlu yönleri olduğu gibi, kendi içinde bazı riskler ve olumsuz şartlar da barındırmaktadır. Bebek bakıcısı tutmadan önce kafanızda bazı soruları cevaplamanız gerekir. Acaba bebek bakıcısı bizim için zorunlu bir şey mi? Bebek bakıcısı bizi maddi bakımdan  zorlar mı? Bebek bakıcısı bebeğe kendi evinde mi bakacak yoksa sizin evinizde mi bakacak? Bebeğe haftanın hangi günlerinde ve hangi saatlerde bakacak? V.b. sorulara cevap vermeniz gerekir. Genelde aileler bebeklerine kendi evlerinde bakılmasını isterler. Bunun daha güvenli olduğunu ve yerinde olduğunu düşünürler. Bu düşünce genel olarak doğru bir düşüncedir.

 

Bebek bakıcısı seçerken dikkat etmeniz gerekenler

 

Bunlara cevap verdikten sonra bebek bakıcısı seçerken mutlaka aranan kişiyi şu konulara göre test etmeye çalışınız.

Bebek bakıcısı bu işi iyi biliyor mu?

Bu konuda profesyonel bir tecrübesi var mı?

Bebek ve çocuk psikolojisinden anlıyor mu?

Bebek bakımı hakkında tam olarak bilgili mi?

Bebek beslenmesinden, güvenliğinden anlıyor mu?

Psikolojik ve duygusal açıdan durumu iyi mi? Yani bebeğe bu yönlerden destek verebilecek nitelikte mi?

Bebek ve çocuk eğitimi konusunda bilgili mi?

Tecrübeli birisi mi?

Bakıcının sağlık durumu nasıl? Herhangi bir hastalığı var mı?

Ayrıca bakıcıya dikkat edin

Temiz görünüyor mu?

Hal ve tavırları nasıl?

Bakıcının bir ölçüde sağlık bilgisi var mı? Mesela acil müdahale konusunda bilgisi olması önemli bir avantajdır.


Bebek bakıcısı nasıl bulunur?

 

Bebek bakıcısı bulmanız için aslında birçok alternatifiniz bulunmaktadır.

 

1. Çevrenizdeki insanlardan bu konuda deneyimli ve bilgili birisini önermesini isteyebilirsiniz. Ya da kendi ailenizden güvenebileceğiniz birisini bulabilirsiniz. Genelde aileler bu yöntemleri daha güvenli bulabilirler. Diğer yandan bu konuda profesyonel hizmet veren büroları arayabilirsiniz. Onlardan bir bakıcı bulmalarını talep edebilirsiniz.

 

2. Bebek bakımı konusunda hizmet veren servislerden yardım alabilirsiniz. Ayrıca ilan verebilirsiniz. Daha birçok yöntem akla gelebilir.

 

Burada önemli olan sizin kendi durumunuzu düşünerek karar vermenizdir. Her zaman kendi şartlarınız ön planda olacaktır. Eğer bebeğiniz için bir yuva düşünüyorsanız yine bazı kriterleri aramalısınız. Yuvanın bir kere bu konuda hizmet verebileceğine dair bir resmi belgesinin olması gerekir. Yuvada çalışanların bu konuda uzman kişiler olması gerekir. Güvenilir bir yer olmalıdır. Çok kalabalık olmamalıdır. Temizlik ve güvenlik konularında iyi olmalıdır. Yuvadaki psikolojik ve duygusal atmosfer iyi olmalıdır.

 

Eğer profesyonel birilerinden evde bu yönde destek alacaksanız önce kendi planınızı yapın. Bebek bakıcısından beklentileriniz nelerdir? Bunları not edin. Yani bebek bakıcısı bebek bakımı dışında ev bakımıyla ilgilenecek mi? Yemek yapacak mı? Bebeğin her şeyiyle ilgilenecek mi? Alışveriş yapacak mı? Temizlik konularına bakacak mı? Bunları belirleyin. Kafanızda bebek bakıcısına soracağınız soruları da liste yapın. Bu sorularla bebek bakıcısının tecrübesini, bilgi düzeyini, işe yaklaşımını, bebeğe yaklaşımını test etmiş olacaksınız. Hatta örnek olay sorularıyla bakıcıyı test etmeye çalışın. Mesela bebeğinizle ilgili bir olay ya da durum anlatın. Bakıcıya “bu durumda ne yaparsın?” diye sorun. Bu ve buna benzer soruları artırabilirsiniz.

 

Dolayısıyla bebek bakıcısını seçmek ciddi bir iştir. Bunu yaparken de her zaman kendi durumunuzu ve şartlarınızı belirleyip bebek bakıcısıyla ona göre anlaşmanız gerekir. Aksi halde sonradan sorun yaşayabilirsiniz. Onun için mutlaka bebek bakıcısını sürekli olarak işe almadan önce birkaç haftalık bir deneme süresi olsun. Bebek bakıcısı da bunu bilsin. Eğer bu süre zarfında bakıcı istediğiniz gibi değilse, sizin şartlarınıza uyum göstermiyorsa ve bebeğinizle istenen niteliklerde ilgilenmiyorsa anlaşmayı sona erdirirsiniz. Unutmayınız ki, bebek bakıcısına sizin için hayattaki en deeğerli şeyi emanet edeceksiniz. Bu konu da titiz davranmak hakkınız. Ancak, bunu yaparken de size hizmet verecek olan kişiyi rencide etmemeye özen gösterin. Ne de olsa, ona en değerli varlığınızı emanet edeceksiniz.

 

Bunun yanında, bazı aileler yatılı bebek bakıcılarını tercih etmektedirler. Sizin de böyle bir tercihiniz olacaksa, söz konusu kişinin aile geçmişi, güvenlikle ilgili soruşturması ya da yukarıda belirttiğimiz konular hakkındaki durum değerlendirmesi daha çok önem kazanıyor demektir. Aklınızda tutmanız gereken bir konu da bebek bakıcısının özellikle yatılı olması durumunda artık sizin sevk idarenizde olması gereken zaman zaman da sizden onun bir “amir”i olarak beklentileri olan biri haline gelecektir. İlişkiyi bu yönleriyle de yönetmeye hazırlıklı olun.

Yayınlanma Tarihi : 21.05.2011

5745

defa okundu

+ Yorum Yap

  • Helin Çatık - 04-07-2011 13:27:40

    Aynen katılıyorum. Çalışmak eğer büyük bir zorunluluk yoksa bence bu aşamada 2. planda olmalı. Bebeğimi asla bir bakıcıya teslim etmem. Ancak çok güvendiğim bir yakınım olabilir.
  • Gönül Taşçı - 20-06-2011 19:57:02

    Bence eğer anne çalışıyorsa işine bir süre ara verip kendini bebeğine adamalı. Bir bebek yetiştirmek bence dünyanın en güzel işi.
hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim