Haberler

Makaleler

BEBEĞİNİZLE İYİ ZAMAN GEÇİRİN

bebeğinizle iyi zaman geçirinÖzellikle çalışan bayanlar için bebeğiyle fazla ve iyi zaman geçirmek diğer bayanlara göre daha zordur. Akşam iş dönüşü eve yorgun ve bitkin bir şekilde gelen annenin aklında birçok şey vardır. Evin yemeği, temizliği, bebeğin ilgisi ve bakımı, eşle ilgilenmek v.b. birçok şeyi aklından geçirir. Bu durumlar zaman zaman çalışan bir anne için yıldırıcı olabilir. Fakat bu durumdaki anneler bile alacakları bir takım önlemlerle bebekleriyle daha iyi ve daha fazla zaman geçirme imkanına kavuşabilirler.

Çalışan bir anne için bebeğiyle tüm gün boyunca ilgilenmesi tabiî ki düşünülemez. Fakat akşamları ve hafta sonları bebeğe gerekli ilgiyi göstererek bu açığı kapatabilirler. Ve bebekler geçirdikleri zamanı daha yararlı hale getirebilirler. Mesela akşam bebeğinizin karnını doyururken ona gülümsemeniz, onu kucaklayıp birbirinizin kokusunu hissetmeniz, yemek yaparken ona seslenmeniz, onunla konuşmanız, altını değiştirirken ona şarkı söylemeniz ve ona gülücükler yollamanız tüm bunlar bebeğinizle geçirdiğiniz zamanın kalitesini artıran şeylerdir. Akşam onunla oyunlar oynamanız, onu uyuturken ninniler söylemeniz, beraber resimli kitaplara bakmanız bebeğin size olan bağlılığını da artıracaktır.

Siz çalışan bir bayan olsanız da aynı zamanda bir annesiniz. Bebeğinizin sizin sevgi ve şefkatinize ihtiyacı var. Onun bu ihtiyacını en iyi şekilde karşılamalısınız. Akşam eve gelince hemen bebeğin karnını doyurup onu uyutmaya çalışmak yapılan hatalardan birisidir. Bebeğin sizinle aktif olarak zaman geçirmeye, eğlenmeye de ihtiyacı vardır. Bebeğinize gerekli ilgiyi gösterirseniz o da memnuniyetini size ifade edecektir. Kendi kendine konuşmaya çalışacak, sevinç çığlıkları atacak, sizi her gördüğünde gülücükler yollayacaktır. Eğer bebeğinizle gerektiği şekilde zaman geçirmezseniz bunlardan mahrum olacaksınızdır. Yani bebeğiniz de kendisini mutsuz hissedecektir.

Dolayısıyla zamanı kısıtlı olan bir bebekli anne için bebeğiyle geçirdiği bu kısıtlı zamanların önemi büyüktür ve bu zamanı etkili kullanmak gerekir. Mesela akşam eve geldiğiniz zaman bebeğinizi kucağınıza alın ve onunla bir süre sohbet edin. Onu özlediğinizi ve sevdiğinizi hissettirin. Ev içinde birlikte yapabileceğiniz şeylerin sayısını artırın. Mümkün olduğunca birlikte olmaya çalışın.

Onun uyku zamanına kadar onunla ilgilenmeye çalışın. Mümkünse televizyon seyretmek gibi şeyleri o uyuduktan sonra yapmaya çalışın. Kendinizi tamamen ev işlerinin içine gömmeyin. Eğer size yardım edebilecek birisi varsa ondan yardım isteyin. Evdeki işlerin hepsini hemen bitirmeye çalışmayın. Süper anne sendromuna tutulmanın hiç gereği yoktur. Ev işlerini akşam eşinizle bile paylaşabilirsiniz. Böylelikle bebeğinizle daha fazla ve anlamlı bir zaman geçirme fırsatı yakalarsınız. Bu arada eşinizi de zaman ayırın ve bebekle daha iyi zaman geçirmek konusunda onunla görüş birliğinde olarak ortak hareket edin.

Çalışan anneler için hafta sonrası bulunmaz bir fırsattır. Bebeğinizle daha fazla zaman geçirmek için hafta sonlarını daha iyi kullanabilirsiniz. Ailece dışarı çıkabilirsiniz. Eşinizle birlikte bebeğinizi parka veya pikniğe götürebilirsiniz. Önemli olan bebeğinizle daha fazla ve kaliteli zaman geçirmektir. Bu da bebeğinizle birebir ilgilenmek ve onun yakınında olmakla ilgilidir.

Yayınlanma Tarihi : 12.07.2011

6816

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim