Haberler

Makaleler

BEBEĞİNİZLE BAĞLANTI KURMANIN MÜKEMMEL YOLLARI

bebekle bağlantı kurmanın mükemmel yollarıBEBEĞİNİZLE BAĞLANTI KURMANIN MÜKEMMEL YOLLARI

Her çocuk doğumundan itibaren ebeveynlerinin, özellikle annesinin ilgi ve şefkatine muhtaçtır. Annenin bebeğiyle kuracağı mükemmel bağlantı bebeğin daha iyi bir duygusal ve psikolojik ortamda yetişmesine olanak sağlayacaktır.

Bebekle bağlantı kurmak için neler yapılabilir?

Aşağıdaki mükemmel bağlantı yollarını kullanabilirsiniz.

1. Bebeğinizle bire bir zaman geçirin: Sessiz bir ortamda bebeğinizle baş başa onunla oynayabileceğiniz, etkileşim kurabileceğiniz fırsatlar yaratılmalıdır. Bebeğin buna oldukça ihtiyacını olduğunu, özellikle annesiyle bire bir zaman geçirerek onunla bağlantı kurma ihtiyacında olduğunu bilmek gerekir.

2. Bebeğinize şarkı söyleyin. Bebeğinize şarkı söyleyerek onun sizinle ilgili güven duygusu oluşturması ve sizinle iyi bir iletişim kurması mümkündür.

3. Bebeğinizle dans edin. Bebeğinizle güzel ve dinlendirici bir müzik eşliğinde dans etmek onun harika dakikalar geçirmesine yardımcı olacaktır. Annesinin kucağında dinlendirici müzik eşliğinde sallanmak onun için zevkli dakikalar olacaktır. Bu dakikalar bebeğin annesiyle zaman geçirmekten zevk almasına yardımcı olacaktır.

4. Jest ve mimiklerle bebeği eğlendirin ve güldürün. Bebeğin eğlenmeye ve gülmeye de ihtiyacı vardır. Bunun anneyle birlikte yapılması bebekle bağlantı kurmanın mükemmel bir yoludur.

5. Bebeğinize dokunun. Bebekler kendilerine dokunulmasından, başlarının okşanmasından, rahatlatılmasından zevk alırlar. Çünkü dokunmak bebeğin gelişiminde rol oynayan duygular içinde belki de ilk duygudur. Dokunmak bebeğin sağlıklı gelişimi, çevresine güvenle bakması ve ilişkilerini geliştirmesi için önemli bir duygudur.

6. Bebeğinizle göz teması kurun. Bu da en az dokunmak eylemi kadar önemlidir. Bebeğinize dokunurken aynı zamanda onunla göz teması kurun. Göz teması da bebeğin anneyle iyi bir ilişki bina etmesi için önemlidir.

7. Bebeğinizle konuşun ve ona kitap okuyun. Bebeğin sizin okuduklarınızı anlaması önemli değildir. Siz okurken duyduğu ses tonu, ses tonunuzdaki duygular bebek için şimdilik yeterlidir. Zaten bebek için önemli olan şu aşamada sizin sesiniz ve sizinle kaliteli vakit geçirmesidir. Bebek sizin sesinizi duya duya zaman içinde konuşmayı da öğrenecektir.

8. Bebeğinizi kucaklayın ve bağrınıza basın. Böylelikle bebeğiniz sizin kalp atışlarınızı, sıcaklığınızı, kokunuzu hissedecektir. Annesini daha iyi tanıyacaktır.

Yayınlanma Tarihi : 13.03.2012

5168

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim