Haberler

Makaleler

BEBEĞİNİZLE BAĞ KURMAK

bebeğinizle bağ kurmak

BEBEĞİNİZLE BAĞ KURMAK

Anneliği yücelten en güzel duygulardan birisi bebeğiyle bağ kurmaktır. Ona annelik sevgi ve şevkatini göstermek onun da güven ve sevgisini kazanmaktır. Bebeklerle bağ kurmak tabi hemen olacak bir şey değildir. Bu zamanla olacaktır. Bu zaman içinde bebeğinize dokunacaksınız, onu emzireceksiniz, ona sesleneceksiniz, iletişim kuracaksınız, onunla göz göze geleceksiniz. Birbirinize yakınlaşıp daha iyi tanıyacaksınız. Adeta siz onun o da sizin kokunuzu tanıyacak.

Bebekle nasıl bağ kurulur, bebek anneye nasıl bağlanır?

1. Bebeğinizle bağ kurmak için en önemli etkenlerden birisi ona dokunmaktır. Bebeğinizle mümkün olduğunca yakın olun. Siz ona dokunun o da size dokunsun. Aranızdaki ten teması çok önemlidir. Dokunma duygusu bebeğinizin psikolojik, duygusal ve hatta fiziksel gelişimi için çok önemlidir. Dokunulan bir bebek kendisini daha huzurlu ve güvende hisseder.

2. Bebekle bağ kurmak için yine onunla konuşmaya çalışın. Bebekler kendileriyle konuşulmasından hoşlanırlar. Kendileriyle ilgilenildiğini hissederler. Siz kendisiyle konuştuğunuz zaman size hareketleriyle karşılık verecektir. Onunla konuşurken göz teması kurmaya özen gösterin. Bu şekilde bebeğinizle aranızdaki iletişim düzeyi de gelişecek bu da bebeğinizin sosyal gelişimine katkıda bulunacaktır.

3. Doğum sonrasında bebeğinizi mümkün olduğunca çabuk emzirmeye başlayın. Emzirme bebeğinizle sizin aranızda güçlü ve çabuk bir bağ kurmak içn mükemmel bir fırsatıır. Ayrıca doğum sonrasında hastanede mümkün olduğunca çabuk bebeğinizle birlikte olmanız bebeğinizin strese girmesini de önlemeye yardımcı olur. Biological Psychiatry dergsinde yayınlanan bir habere göre doğum sonrasında bebeğin anne ile kavuşmasının uzun süremesi, bebeğin annesinde ayrı kalması bebeği strese sokuyor. Bebek annesinden ayrı kaldığı saatler içinde stres yaşıyor.

Bebekle bağ kurmanın önemi

Bazı durumlarda anneler doğum sonrasında depresyona girebilmektedir. Korku, kaygı, isteksizlik, sinirlilik gibi duygular yaşayabilirler. Bebekle daha fazla zaman geçirmek, onunla olan bağı güçlendirmek, onu kucaklayıp dokunmak bu durumdan kurtulmak için oldukça etkili olacaktır.

Özellikle erken doğan bebeklerle bağ kurmaya çalışmak çok önemlidir. Bu onların sağlıklı bir şekilde normale dönmesine katkıda bulunacaktır. Siz de erken doğum yaptıysanız buna özen gösterin ve bebeğinizle yakından ilgilenin. Özellikle bu dönemde dikkatli olun. Yakınınızdaki insanların varlığı da çok önemlidir. Onların da desteğini alın. Bu süreçte babayı da sürece dahil etmeye çalışın. O da bebekle bağ kurma konusunda aktif olsun. Çünkü her ne kadar siz bebeğinizin büyümesinde birinci derecede önemli olan bir kişiyseniz, babanın da önemli bir rolü olduğunu unutmayın. Bebeğin babaya karşı da sevgi ve güven duygusu geliştirmesi gerekli ve yararlıdır.

Yayınlanma Tarihi : 20.05.2011

5235

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim