Haberler

Makaleler

BEBEĞİNİZİN UYKUSU

bebeğinizin uykusu

BEBEĞİNİZİN UYKUSU, UYKUNUN FAYDALARI VE ÖNERİLER

Uykunun bebeğe faydası nedir?

Uyku bebeğinizin hem fiziksel hem de beyin gelişimi açısından çok önemlidir. Bebekler ilk doğdukları andan itibaren hızla büyürler. Burada uykunun önemli bir rolü vardır. Uyku bebeklerin öğrendiklerini hafızaya atmalarında da önemlidir.

Bebeğin uykusu için öneriler

1. Bebekleri mümkün olduğunca her yemek sonralarında uyutmak daha iyidir. Bebekleri ortalama 3 aylık olduktan sonra yalnız başına uyutmaya alıştırmak gerekir. Genelde bebekler anne kucağında uyumaya alışmıştırlar. Onun için kendi yataklarında tek başına uyumaktan hoşlanmazlar. Bu şekilde kendilerini güvende hissetmezler. Genelde buna ağlayarak tepki verirler. Fakat böyle olmasına karşın bebeğinizi buna yavaş yavaş alıştırmanız gerekir.

2. Her bebeğin uyku düzeni bir olmasa da belli bir standardı tutturmak gerekir. Bunlardan biri de bebeğinizin ne kadar süre uyuyacağıdır. Genelde uzmanlar bunun için ortalama bir süre verse de ( ortalama 16 saat )  uyuma süresini yine bebeğinizin kendisi belirleyecektir. Buna siz veya başkası müdahale edemez. O kendisi alması gereken uykuyu zaten alacaktır. Çünkü vücut yapısı böyle programlanmıştır. İlk haftalarda tek yapacağı uyumak ve uyanık kaldığı sürelerde beslenmek ve sonra tekrar uyumaktır. Bebeğiniz büyüdükçe daha az uyuyacak ve uyanık kaldığı süre daha uzun olacaktır.

3. Bebekler uyurken aslında kendi içlerinde birçok şey olur. Büyüme için gerekli olan mekanizmalar devreye girer. Bu büyüme beyinsel gelişimi ve öğrenme sürecini de kapsar. Bebeğiniz 1 aylık olduktan sonra onun için bir uyku düzeni geliştirmeniz gerekir. Gündüz ve gece bebeğinizi farklı yerlerde uyutabilirsiniz. Gece uyuyacağı yerin sesten arındırılmış ve karanlık bir odada uyumasına dikkat edin. Bebeğinizin belli bir uyuma düzenine alışması için gece ve gündüz uykularını aynı saatlerde almaya alıştırın.

4. Bebeğiniz 6 aylık olduktan sonra artık kendi odasında yatırılmaya başlanmalıdır. Eğer imkanınız varsa bebeğiniz için ayrı bir oda yapın. Bu onun için daha olumlu olacaktır. Kendine ait odada yanlız kalan çocuklar büyüdüklerinde daha uysal, disiplinli ve tertipli olabilirler. Bazen çocuklar uyanıp anne babanın odasında yatmayı tercih edebilirler. Çocuğu buna alıştırmamak gerekir. Bunun için yapmanız gereken çocuğunuzun odasına gidip, o uyuyana kadar başucunda beklemek ve onun uykuya geçmesini sağlamaktır. Böylelikle zaman içinde siz olmadan da kendi başlarına kendi odalarında uyumaya alışacaklardır.

5. Bebeğiniz gün içinde özellikle geceleri düzensiz uyuyabilirler. Sıklıkla uyanabilirler. Aslında bu genelde bebeklerin yaptıkları bir şeydir. Bunun nedeni bebeğinizin karnının tam olarak doymamış olabilir, bir yerinde bir ağrı olabilir veya ona rahatsızlık veren bir durum olabilir. Onun için mesela gece uyumadan önce iyice emzirerek karnının doyduğundan emin olun. Gaz sancısı varsa gazını çıkartmaya çalışın. Bebekleriniz gece sık sık emzirilmeye alışmış ve bu nedenle sık sık uyanıyor olabilir. Onu bu alışkanlığından vazgeçirmeye çalışın. Geceleri syerek, gündüzleri sık sık emzirmeye çalışın.

6. Bebeğinizin uykusu için yapmanız gereken en temel şeylerden birisi onun uykusu için bir düzen oluşturmak olacaktır. Gün içinde her şeyi bir standart ve düzen dahilinde yapın. Neyi ne zaman nerede ve nasıl yapacağınızla ilgili bir standart oluşturmaya çalışın. Böylelikle bebeğiniz de bu düzene alışacak ve size zorluk çıkarmayacaktır. Bir bakıma onunla birlikte kurguladığınız biyolojik saati düzenli bir şekilde işleyecektir.

Yayınlanma Tarihi : 21.05.2011

8337

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim