Haberler

Makaleler

BEBEĞİNİZİN KALP SAĞLIĞI İÇİN BUNLARI YAPIN

bebeklerin kalp sağlığı içinBEBEĞİNİZİN KALP SAĞLIĞI İÇİN BUNLARI YAPIN

Bebeklerin gelecekte sağlıklı bir kalbe sahip olması için katı gıdalarla beslenmeye başlamasından itibaren gerekli önlemleri almak gerekir. Bu amaçla aşağıdaki öneriler bebeğin kalp sağlığına yardımcı olacaktır.

1. Bebeğin beslenmesinde çok fazla tuzdan sakınmalı ve tuz tüketimini azaltmalıdır. Gıdaları alırken sodyum oranı düşük besinleri tercih etmek gerekir.

2. Bebeğin kilo kontrolünü düzenli olarak yapın. Boy ve kilo oranı dengeli olmalıdır. Eğer boyuna göre kilosu hızla artıyorsa gerekli önlemleri almak gerekir. İlerde bebeğin obez bir insan olarak yetişme riski vardır.

3. Bebeğin şeker tüketimine dikkat edilmelidir. Aşırı şekerli yiyecekler bebekte olası bir şeker hastalığı riskini artırabilir. Ayrıca katı gıdalarla beslenmeye başlayana bebeğin şeker ihtiyacı da sağlıklı şeker içeren besinlerden ( meyve v.b. ) karşılanmalıdır.

4. Bebek olan evde asla sigara içilmemelidir ve içilmesine de müsaade edilmemelidir. Dumanlı ortam kalp sağlığı açısından bebeğe zarar verir. Ayrıca istatistiklere göre sigara içen ebeveynlerin çocukları da sigara içmeye daha meyilli olurlar. Bundan dolayı ebeveynlerin çaba gösterip sigarayı bırakmaları çok daha faydalı olur.

5. Bebeğin kalp sağlığı için çok çeşitli taze sebze ve meyvelerden beslenmesini sağlamak gerekir. Sebze ve meyve tüketimine alışması ilerde daha sağlıklı kalbe sahip bir birey olmasına yardımcı olacaktır.

6. Kalp sağlığı aşısından omega 3 yağ asitleri barındıran besinler çok önemlidir. Bebek bu besinlerden tüketmelidir. Omega 3 yönünden balıklar ( özellikle alabalık ) oldukça zengindir.

7. Bebeklik döneminden itibaren onu hareketli olmaya alıştırmak gerekir. Ebeveynlerin de çocuğa bu konuda örnek olması önemlidir. Egzersiz yapmaktan hoşlanan bir çocuk yetiştirmek onun ileriki yaşamında kalp sağlığı için büyük avantaj sağlayacaktır.

8. 2 yaşından itibaren çocuğun tükettiği yağ oranı azaltılmalı ve doymuş yağ oranı yüksek besinlerden de uzak tutmalıdır. Doymuş yağ oranı yüksek besinler yüksek kolesterol ve kalp sağlığı için riskli besinlerdir.

9. Bebek katı gıdalarla beslenmeye başlasa da ilk 1 yıl sonuna kadar mutlaka anne sütünü de vermeye devam etmelidir. Hatta Dünya Sağlık Örgütü 2 yaşına kadar anne sütünün verilmesini tavsiye etmektedir. Anne sütünün bebeklerin kalp sağlığına önemli katkıları bulunmaktadır.

Yayınlanma Tarihi : 07.11.2012

3224

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim