Haberler

Makaleler

BEBEĞİNİZİN KABIZLIK SORUNU İÇİN DİYET ÖNERİLERİ

bebeklerde kabızlık diyet önerileriBEBEĞİNİZİN KABIZLIK SORUNU İÇİN DİYET ÖNERİLERİ

Bebeklerde kabızlık bağırsak hareketlerinin yavaşlaması, katı dışkının kuru gelmesi ve zor olmasıdır. Günlük bağırsak hareketlerinin olmaması bir zorunluluk değildir. Bebeklerde kabızlık genelde anne sütünden formül besinlere veya katı besinlere geçildiği zaman başlar.

Eğer yeni doğan bebeğinizde kabızlık belirtileri varsa hekime danışmanız tavsiye edilmektedir. Eğer bebeğiniz daha büyükse ve kabızlığı varsa diyet değişiklikleriyle basit önlemler alabilirsiniz.

1. Bebeğinizin günlük beslenme düzenine suyu da ekleyin. İlk önce günlük olarak 60 – 120 mililitre suyla başlayın. Bebeğinizin suya olan yanıtına bağlı olarak su miktarını azaltabilire veya artırabilirsiniz. Tabi suyun anne sütünün veya formül besinin yerini tutmayacağını da hatırdan çıkarmamalısınız.

2. Eğer su bir çözüm olmazsa bebeğinizin günlük diyetine elma püresi veya armut suyu ekleyin. Önce 60 – 120 mililitre olarak başlayın ve bebeğinizin bunlara vereceği yanıta göre miktarı azaltın veya çoğaltın.

3. Eğer bebeğiniz katı gıdaları alıyorsa püre yapılmış armut vermeyi deneyin. Pirinç tahılın yerine arpa tahılı deneyin.

Bebeğinizin katı dışkısını kolay yapması için bebeğin anüsüne su bazlı kayganlaştırıcı uygulayın. Bebeğinizin kabızlığını iyileştirmek için mineral yağı, laksatifler veya lavman kullanmayın.

Nadiren de olsa bebeklerin kabızlığının altında yatan Hirschsprung hastalığı, hipotiroidi veya kistik fibrozis gibi bir hastalık olabilir. Diyet değişikliklerine rağmen bebeğinizde sürekli kabızlık oluyorsa bebeğinizin diğer semptomlarına ( kusma, sinirlilik v.b. ) bakın ve bebeğinizin hekimiyle bağlantıya geçin.

Yayınlanma Tarihi : 02.04.2013

3334

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim