Haberler

Makaleler

BEBEĞİNİZİN İLK KATI GIDALARI İÇİN HAZIR MISINIZ?

bebeğinizin ik katı gıdaları için hazırmısınızBebekler genelde 6 aylık olduktan sonra ilk katı gıdalarla tanıştırılmaya başlarlar. Bu ilk katı gıdaları verme anne içinde heyecanlı bir durumdur. Tabi kimi bebekler katı gıdaları daha çabuk kimisi de daha geç ve zor kabul eder. Fakat tam alışması hemen olmaz.

Bebeğe ilk katı gıdaları vermeye başlanınca anneler etkili bazı önlemlerle bu süreci daha kolay atlatabilirler. Aşağıda bu konuda bazı ipuçlarını bulabilirsiniz

1. Bebeğe ilk katı gıdayı vereceğiniz zaman bebeğin karnının aç olmasına dikkat edin. Tok karınla bir bebeğe bir şey yedirmek kolay değildir. Normal olarak vereceğiniz ilk katı gıdaları reddedecektir.

2. İlk katı gıdayı gün ortasında yani öğlen yemeğinde vermeye çalışmak da bebeğin bu yeni beslenme şeklini kabul etmesinde yardımcı olacaktır. Çünkü akşam ve sabah vakitleri bu açıdan uygun olmayabilir. Öğlen vakitlerinde anne daha rahat olur ve bebek daha az yorgundur. Ayrıca ilk zamanlar bebeğe tüm öğünlerde katı gıda vermemek gerekir. Tek öğün yeterlidir.

3. Bebeğe katı gıdayı verirken onu dik bir şekilde oturtmak ( kucakta veya mama sandalyesinde ) ve başını da dik tutmak gerekir. Çünkü bebeğin arkaya doğru uzanması ve başının arkaya doğru eğik olması yerken boğulma riskini de ortaya çıkaracktır.

4. İlk katı gıdaları bebeğin kendini iyi hissettiği zaman vermek gerekir. Bebeğin hasta olduğu, kendini rahat hissetmediği, huzursuz hissettiği zamanlar ilk katı gıdalar için uygun değildir. Böyle durumlar varsa ilk katı gıdaları vermek bir süre ertelenebilir.

5. Bebeğe ilk katı gıdayı verirken bulunulan ortamın özellikleri de önemlidir. Sessiz, sakin ve huzurlu bir ortam olmalıdır. Bebeğin dikkatini kaçıracak dış uyarıcılar olmamalıdır.

6. Şunu unutmamak gerekir ki her bebeğin özellikleri birbirinden farklı olabilir. Kimi bebekler katı gıdalar konusunda fazla itiraz etmezler, kimisi de oldukça itirazda bulunurlar. Bu tabi anne için zorlayıcı bir durumdur. Fakat bu durumda bile bebeğe herhangi bir zorlamada bulunmamak ve istediği gibi yemesine fırsat tanımak gerekir. Nasıl ve ne kadar yiyorsa ona fırsat vermek gerekir. Annenin bebeği yemesi konusunda zorlaması olumsuz sonuçlar doğuracak ve ilk katı gıdaları alması konusunda direnci artıracaktır.

7. Bebek ilk katı gıdalarla değişik bir beslenme şekline geçmektedir. Bu onun için yeni ve yabancı bir durumdur. Bebeğe fırsat tanımak ve zaman vermek gerekir. Yediği şeyler, kaşığı, tabağı tamamen onun için yenidir.

8. Tabi bebek için ilk katı gıdaları verirken ona uygun malzemeler kullanmak da gerekecektir. Onun ağız büyüklüğüne uygun bir kaşık, tabak v.b. şeyler de önemlidir. Bebeğin ağzını zorlayacak ve yemeği almasını zorlayacak derecede büyük kaşıklar kullanmamak gerekir.

9. Bazen ilk katı gıdaları almakta zorluk çıkarmayan bir bebek sonraki günlerde bu konuda sorun çıkarabilir. Bu da normaldir. Annenin bu konuda yine sabırlı olması gerekir. Zaten ilk katı gıdalar bebeğin beslenmesinin temel öğesi değildir. Anne sütü hale bebeğin en temel besin kaynağıdır. Onun için bebek ilk katı besinlerini almıyor diye telaş etmeye gerek yoktur.

10. Bebeği katı gıdalarla beslerken güvenlik kurallarını da kesinlikle ihmal etmemek gerekir. Bebeğin ağzına büyük lokmalar tıkıştırmamak, hızlı hızlı ve fazla şekilde yedirmemek gerekir. Ayrıca bebek kendi kendine yemek yese bile onu asla tek başına bırakmamak ve yanında bulunmak gerekir. Çünkü bebeğin yediği yiyeceklerden tıkanma ve boğulma riski de yok değildir.

11. Bebeğin ilk katı gıdalarını da genelde hafif şeylerden ve onun midesini zorlamayacak şeylerden seçmek ve bunu da püre halinde sunmak gerekir.

Yayınlanma Tarihi : 17.11.2011

3361

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim