Haberler

Makaleler

BEBEĞİNİZİN İÇECEKLERİ İÇİN HAZIR MISINIZ?

bebeğinizin içecekleri için hazırmısınızBebeklerin ilk 6 ay en önemli besin kaynağı anne sütüdür. Anne sütünün yanında içecek olarak sadece su verilebilir. Bebeğe verilecek suyun önce kaynatılıp sonra soğumaya bırakılması gerekir. Su kaynatılmadan bebeğe verilmemelidir.

6 aydan sonra bebeğe katı gıdaların verilmeye başlanmasıyla birlikte bebeğin suya olan ihtiyacı da doğal olarak artacaktır. Bebeğin su ihtiyacını da dengeli bir biçimde karşılamak gerekir. Özellikle 6 aydan önceki bebeklere çok fazla su içirmek bebek için zaralı olacaktır. Fazla su bebeğin kanındaki sodyum miktarını azaltır. Bu da bebeğin nöbet geçirmesine yol açabilir. Ayrıca sudaki hijyen kurallarına da uyulmalıdır.

Daha sonrasında bebeğe başka sıvılar da verilebilir. Fakat burada da verilecek sıvının mesela meyve suyunun doğal olması gerekir. Bu meyve sularını da biraz sulandırarak vermekte fayda vardır. Marketlerde satılan meyve suları bebek için zararlı olabilir. Çünkü hem doğal değildir hem de içinde fazlasıyla şeker bulunur. Bu meyve sularındaki şeker miktarı bebekte diş çürüklerine yol açabilecek bir etkendir.

bebek fincanıBebeğe verilecek sıvılar onların beslenmeleri için de bir alıştırma olur. Şimdi bebeklerin kullanması için üretilen fincanlar bulunmaktadır. Bu fincanlar ağzı kapalı ve kendi ağızlığı bulunan fincanlardır. Bebeklerin kolayca içebilmeleri için tasarlanmışlardır. İlk başlarda bebekler bu fincanlardan içme konusunda biraz zorlanabilirler. Fakat zamanla alışırlar. Fincandan içme aslında sonrasında bebeğin bardaktan daha başarılı bir şekilde içebilmesi için de bebek açısından alıştırma olur.

Bebeğin fincandan içmesi aynen biberondan içmesi gibidir. Biberondan içerken kullanılan yöntemi bunda da kullanabilirsiniz. Fakat fincandan içerken çok fazla aceleci olmamak gerekir. Bebeğin kendi hızına ayak uydurmalı ve ona zaman tanımak gerekmektedir.

Bir diğer önemli konu da; her bebek fincandan içmeyi hemen kabul etmeyebilir. Bazen itirazlarla karşılaşabilirsiniz. Bu durumda çok fazla ısrarcı olmamak gerekir. Bebek fincandan içmeyi reddediyorsa ara verilmelidir. Sonra tekrar denenmelidir.

Yayınlanma Tarihi : 19.12.2011

4539

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim