Haberler

Makaleler

BEBEĞİNİZİN BEYİN GELİŞİMİNİ DESTEKLEMEK İÇİN

bebeğinizin beyin gelişimini desteklemek içinBEBEĞİNİZİN BEYİN GELİŞİMİNİ DESTEKLEMEK İÇİN

Doğum öncesi sağlıklı kalın

Doğum öncesi bakım bebeğin beyin gelişimi için iyi bir başlangıç olur. Doğum öncesi bakımda annenin doğru besinleri tüketmesi önemlidir. Gebelik öncesi folik asit alımına başlamak, folik asit alımını gebelikte ve emzirme döneminde de devam ettirmek önemlidir.

B vitamini alımı bebeğin nöral tüp gelişimine yardımcı olur.

Ayrıca gebelik öncesi, sonrası ve emzirme döneminde alkol, sigara gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmak gerekir.

Gebelikte bebeğinizle konuşun

Bebekler anne karnında duydukları sesleri tanıyabilirler ve hatırlayabilirler. Anne karnındaki bebekle konuşmak, ona şarkı söylemek, hikaye anlatmak oldukça keyifli olmasının yanında onun beyin gelişimine de olumlu katkı yapar.

Bebeğinizle konuşun

Bebekle konuşmak, ona şarkılar söylemek, müzik dinletmek. Tüm bunlar bebeğin duyma, sesleri ayırt etme, dinleme gibi becerilerini geliştirirken beyin gelişimini de olumlu etkiler. Çünkü bu tür vasıtalarla bebek beynini kullanmaya teşvik edilir. Onlar konuşamasalar da anlamaya çalışırlar.

Bebeğinizi mümkün olduğunca emzirin

Bebeği emzirme bebek için en iyi besin kaynağıdır. Eğer bebek için bir kısıtlama olmadığı sürece bebeği mutlaka emzirmek gerekir. Emzirme bebeğin fiziksel gelişimi, bağışıklık sistemi ve beyin gelişimi için oldukça önemlidir.

Bebeğinizle bol bol oyunlar oynayın

Her bebeğin bulunduğu aylara veya yaş grubuna uygun oyunlar vardır. Bu oyunlardan oynamak, bebek için hem eğlenceli hem de fiziksel gelişimi, hareket koordinasyonu, sosyal becerilerinin gelişmesi, kendisini tanıması, zeka ve beyin gelişimi için faydalar sağlar.

Bebeğinizle sevgi diliyle konuşun

Bebekle konuşmak, onunla konulurken sevginizi hissettirmek, sakin ve güven veren bir ses tonu bebekler için önemlidir. Bebekle konuşurken ismiyle hitap edilmelidir. Bebekler konuşulanlara sözle yanıt veremeseler de zaman için kelimeleri zihninde depolayarak zamanı gelince kullanacaktır. Bebekle sık sık konuşmak onun dil gelişimi, kelime hazinesinin zenginleşmesi, zeka gelişimi için önemli bir konudur. Üstelik sevildiğini hisseden bebek kendini güvende hisseder.

Yayınlanma Tarihi : 24.12.2012

7764

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim