Haberler

Makaleler

BEBEĞİNİZİ YETERİNCE EMZİRDİĞİNİZİ NASIL ANLARSINIZ?

bebeğinizi yeterince emzirdiğinizi nasıl anlarsınızÖzellikle yeni anne olmuş ve ilk kez bebek emziren anneleri düşündüren konulardan birisi de bebeğinin yeterince süt alıp almadığı yani yeterince beslenip beslenmediği konusudur. Bu aslında normal bir endişedir. Özellikle ilk kez anne olan bir kişi bunu tecrübeyle daha iyi anlayacaktır.

Fakat diğer yandan bir bebeğin yeterince emzirilip emzirilmediğini anlamak için onun bazı davranışlarına dikkat etmek gerekir. Bazı davranışlar vardır ki bebek anneden yeterince emmiştir ve karnı toktur.

Yeterince emen, beslenen bir bebek gün içinde ortalama olarak 6-7 defa altını ıslatır. Bu bebeğin anneden alması gereken süt miktarını aldığını gösteren gösteren bir göstergedir. Yani bebek karnını doyuruyordur. Yeterince beslenemeyen bir bebeğin dışarı atacak bir sıvı ya da katı dışıksı daha az olur. Yani daha az altına yapar.

Yeterince beslenen bir bebeğin keyfi yerindedir. Kendini huzurlu ve mutlu hisseder. Huzursuzlukları pek görünmez. Yatağına uzattığınız zaman kendi kendine sessizce durur. Kendi kendine hareketler yapar, bir o yana bir bu yana dönmeye çalışır.

Yeterince beslenen bir bebeğin kilo alımı da söz konusudur. Sürekli olarak beli bir oranda kilo almasa da yine de kilo alıyordur. Bu az veya çok olabilir ama kilo alıyordur.

Ayrıca meme emen bir bebek karnı tok olduğu zaman tekrar meme emmek istemez. Bebeği emzirmek istediğiniz zaman başını memeden uzaklaştırmaya çalışır. Yeterince emen bir bebek, karnı tam olarak doymayan veya aç olan bebeklere göre ev ortamında daha sakin olur. Ağlama, mızmızlanma, huzursuzlanma gibi durumları olmaz. Tabi eğer bebeğin her hangi bir başka sorunu yoksa….

Yayınlanma Tarihi : 10.10.2011

19193

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim