Haberler

Makaleler

BEBEĞİNİZİ SİVRİSİNEK ISIRIKLARINDAN NASIL KORURSUNUZ?

Bebeğinizi sivrisnek ısırığından nasıl korursunuzYaz günlerinin en sinir bozucu olaylarından biri sivrisinek ısırıklarıdır. Özellikle bebekleri ısırdıklarında anne babalar çok üzülmekte ve sivrisineğin ısırdığı bölge kızardığından bebeklerin huzursuz olmasına neden olmaktadır. Bebeği sivrisinek ısırması durumunu hemen-hemen her ebeveyn yaşamıştır. Minik kolların ve hassas yüzünün bir sivrisinek tarafından ısırılması ebeveynleri son derece üzen ve sinir eden bir durumdur. Bebeği sivrisinek ısırmasından korumak için birçok yöntem bulunmaktadır. Kaşıntı ve tahrişe neden olan bu ısırıklara maruz kalmamak için aslında birçok tedbir alabiliriz.

 

Bebeğinizin yatağına cibinlik takın

 

Özellikle geceleri pusuya yata sivrisinekler, lambalar söndüğü anda ortaya çıkmakta ve kan emici olarak işe koyulmaktadır. Bebeğinizin yatağına takacağınız bir cibinlik onu sivrisineklere karşı koruyacak ve ısırmalarına engel olacaktır.

 

Dışarı çıkarken uzun giysiler giydirin

 

Özellikle kırsal kesimlerde sivrisinekler çok fazla bulunmaktadır. Böyle bir yere bebeğinizle giderken ona uzun kollu giysiler ve uzun bir pantolon giydirerek kol ve bacaklarını sivrisinek ve böcek ısırmalarına karşı koruyabilirsiniz.

 

Sivrisinek kovucular

 

Prizlere takılan sivrisinek kovucularını herke bilir. Bebeğinizin odasına geceleri sivrisinek kovucu takabilir, haşerelerin bebeğinizin odasına gelmesini engelleyebilirsiniz.

 

Sivrisineklerin hoşlanmadığı bitkiler yetiştirin

 

Bunlar biberiye, lavanta, melisa, okaliptüs, zencefil, nane, karanfil ve aynısafa gibi bitkilerdir. Bu bitkileri balkona ve pencerelerinizin önüne koyarak sivrisineklerin yaklaşmasını engelleyebilirsiniz. Bir kaseye biraz su ve bu bitkilerden birer tutam koyarak bebeğinizin odasına yerleştirebilirsiniz. Aynı zamanda odanın havası değişecek, ortam mikroplardan da arınacaktır. Yağlarını sprey şişelere doldurarak ortama biraz sıkabilir, tam bir sinek kovucu olarak kullanabilirsiniz.

 

Biberiye yağını dışarı çıkmadan bebeğinize sürün

Biberiye yağı etkili bir sivrisinek ve haşere kovucudur. Bebeğinizin açıkta kalan yerlerine bu yağı sürüp öyle dışarı çıkabilirsiniz. Doğal ve zararsız olan biberiye yağı aynı zamanda kenelere karşı da bebeğinizi koruyacaktır.

 

Bademyağlı sivrisinek kovucu

Bademyağı bebekler için de çok hafif bir yağdır. 100 ml badem yağı, 20 damla ıtır çiçeği yağı ve 20 damla fesleğen yağı karıştırılarak bebeğin açıkta kalan yerlerine sürülür. Bu karışım oldukça etkili bir sivrisinek kovucudur.

Yayınlanma Tarihi : 18.02.2017

4064

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim