Haberler

Makaleler

BEBEĞİNİZİ SAĞLIKLI BİR KİLODA NASIL TUTARSINIZ?

Bebeği sağlıklı kiloda tutmakBEBEĞİNİZİ SAĞLIKLI BİR KİLODA NASIL TUTARSINIZ?

 

Bebeğinizin sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişebilmesi için sağlıklı bir kiloda olması önemlidir. Eğer bu konuda bazı çekinceleriniz varsa, bebeğinizin kilosundan endişe ediyorsanız bebeğinizi sağlıklı bir kiloda tutabilmek için aşağıdaki bazı önemli noktalara dikkat etmeniz gerekir.

 

1. Hamileliğiniz döneminde kilonuzu düzenli olarak izleyin ve normal bir kiloda kalmaya gayret gösterin. Hamilelikte aşırı kilo alanız bebeğinizin de normalden daha kilolu doğmasına neden olabilir. Bebeğinizin doğum kilosunun artması çocukluk obezitesi için risk oluşturur.

 

2. Bebeğinizi ilk6 ay mutlaka emzirin. İlk 6 ay emzirilen bebeklerde çocukluk dönemine geldiklerinde obezite riski daha düşüktür. Bu bebekler daha sağlıklı bir kiloda kalmaktadır.

 

3. Şekerle tatlandırılmış içecekleri sınırlandırın. Meyve suları bebeğinizin diyetinin önemli bir parçası değildir. Katı besinlere başladığınızda bebeğinize şekerle tatlandırılmış meyve suları yerine besleyici meyvelerden veya sebzelerden verebilirsiniz.

 

4. Bebeğiniz ağlarken onu sakinleştirmek için bebeğinizi beslemeyi asla bir yöntem olarak kullanmayın. Tabi bebeğiniz eğer açsa bu farklı bir durumdur. Bu durumda bebeğinizi elbette ki besleyebilirsiniz. Bunun dışında bebeğiniz ağlıyorsa veya mızmzsa onu sakinleştirmek için farklı yollar bulun. ( Bebeğinizi Nasıl Sakinleştirebilirsiniz? )

 

5. Televizyon izlemesini sınırlayın veya uzak tutun. 2 yaşında daha küçük çocuklara tv izlemeleri tavsiye edilmemektedir. İstatistiklere göre tv izleyen çocukların kilosu yaşıtlarına göre daha yüksek bir kiloya sahiptirler ve bu çocuklarda obezite daha yaygın görülmektedir.

 

Çocukluk obezitesi çağımızın önemli sorularından birisidir. Çocuğunuzun sağlıklı bir kiloda kalması için bunun adımlarını daha bebeklik döneminden itibaren atmanızda fayda vardır..

Yayınlanma Tarihi : 10.07.2016

3794

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim