Haberler

Makaleler

BEBEĞİNİZİ RAHAT UYUTMANIN 7 YOLU

bebeğinizi rahat uyutmanın 7 yoluBEBEĞİNİZİ RAHAT UYUTMANIN 7 YOLU

Bir bebeği uyutmak kimi zaman ebeveynler için oldukça bezdirici ve yorucu olabilir. Kimi bebekler daha kolay uyurken kimileri de zorluk çıkarabilirler. Aşağıdaki öneriler bebeklerini uyutma konusunda zorluk yaşayan ebeveynlere yardımcı olacaktır. Böylelikle bebeklerini daha rahat uyutabilirler.

1. Ortamdaki ışık düzeyini azaltın. Eğer bebeğinizi daha ışıklı bir ortamda uyutuyorsanız uykuya geçirmekte zorluk yaşayabilirsiniz. Işıkları kısmayı veya daha loş bir ortamda bebeğinizi uyutmayı deneyin. Bebeğinizin i. Saati buna uygun yanıt verecektir. Işıkları kısmanız ve loş bir ortam bebeğinizin kendisini daha uykulu hissetmesine ve uyku için hazır olmasına yardımcı olur.

2. Bebeğinizi kundaklamayı deneyin. Kundaklama bebeklerin kendisini daha güvende hissetmelerine yardımcı olur. Bu durum bebeğinizin daha kolay uykuya geçmesine imkan sağlar. Fakat kundaklama işini sık sık uygulamayın. Çünkü kundaklama bebeklerde kalça çıkığına yol açabilen bir etkendir.

3. Bebeğinize masaj yapın. Bebek masajı bebeğinizin rahatlamasına ve uyku için hazır olmasına yardımcı olur. Yatma zamanından yaklaşık 15 dk önce bebeğinizin sırtına nazikçe masaj uygulayın. Bu bebeğinizin daha kolay uyumasına imkan sağlayacaktır.

4. Bebeğiniz uyku öncesi mızmızsa ona ritmik sesler dinletmeyi deneyin. Bebekler bu tür seslerden hoşlanırlar ve sakinleşirler. Müzik sesi, çalışan bir makine sesi, su sesi v.b. ritmik sesler bebekleri sakinleştirir. Sakinleşen bebek daha kolay uyur.

5. Bebeğinize bir emzik verin. Emzikler bebekleri rahatlatmanın kolay bir yoludur. Böylelikle bebeğinizi daha rahat uyutabilirsiniz.

6. Oda sıcaklığını iyi ayarlayın. Çok sıcak ve çok soğuk bir ortamda bebekler rahat uyuyamazlar. Oda sıcaklığında bebeğinizi uyutmaya çalışın. Bebekler normal sıcaklıkta uyumaya daha meyillidir.

7. Bebeğinizi kucağınızda taşımayı deneyin. Eğer bebeğinizin uyku öncesi huzursuz ve mızmızsa uykuya geçmede zorlanacaktır. Onu biraz kucağınızda evin içinde dolaştırın. Bebekler hareketten hoşlanırlar. Böylelikle bebeğiniz rahatlayacak ve sakinleşecektir. Rahatlayan ve sakinleşen bebek daha çabuk ve rahat uyur.

Yayınlanma Tarihi : 22.02.2013

4333

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim