Haberler

Makaleler

BEBEĞİNİZİ GELİŞTİRMENİN ÖNEMLİ YOLLARI

bebeğinizi geliştirmenin önemli yollarıBEBEĞİNİZİ GELİŞTİRMENİN ÖNEMLİ YOLLARI

Ebeveynler bebeklerinin gelişimine yardım etme konusunda bebek gelişim uzmanı olmak zorunda değillerdir. Sadece bebeğin ihtiyaçlarına odaklanarak bebeğin gelişimine oldukça önemli katkılar yapmak mümkündür.  Yapılan araştırmalar da bebeğin ihtiyaçlarına odaklanmanın, ona sevgi ve dikkat göstermenin onun gelişimi için önemli olduğunu vurgulamaktadır.

Bebeğin gelişimine nasıl yardımcı olunur? Bu konuda aşağıdaki önerileri dikkate almak oldukça önemlidir.

1. Bebeğinize sevginizi gösterin

Bebeklerin sevgiye ihtiyaçları vardır. Özellikle bir anne ve babanın sevgisi bebek için vazgeçilmezdir. Sevilen, duygusal açıdan doyurulan bebekler çevresine ve dünyaya daha bir güvenle bakarlar.

Yapılan Araştırmalar özellikle ilk 1 yıl yeterli sevgi sunulan ve ihtimam gösterilen bebeklerin duygusal, fiziksel ve zihinsel olarak daha iyi bir gelişim gösterdiklerini ortaya koymuştur. Bu konuda uzmanlar sevgi göstermenin ve dokunmanın bebek için önemli olduğunu ve bunların bebeğin beyin gelişimine katkıda bulunduklarını belirtmektedirler.

Peki sevginizi nasıl göstereceksiniz?

Bunu bebeğe gülümseyerek, ona dokunarak, onu dinleyerek, onu cesaretlendirerek, onu kucağınıza alarak, onunla konuşarak ve onunla oynayarak pek ala yapabilirsiniz. Ayrıca bebeğin kendini iyi hissetmediği durumlarda, ağladığı zamanlarda ona ilgi göstermek, onu anlamaya çalışarak ihtiyacını gidermek ebeveyn ve bebek arasındaki bağ için de vazgeçilmez şeylerdir.

2. Bebeğin temel ihtiyaçlarının farkında olmak.

Bebeklerin büyüme evresindeyken sağlıklı bir yaşam sürmeleri oldukça önemlidir. Bunun için bebeğin doğumundan itibaren sağlık kontrollerinin düzenli olarak yaptırılması ebeveynlerin en önemli görevlerindendir. Aşılamalarını tam zamanında yaptırmak da asla ihmal edilmemesi gereken bir durumdur.

Bebeğin iyi bir uyku düzeni geliştirmesine ve yeterli düzeyde uyumasına özen göstermelidir.

Bebeğin doğumdan itibaren hızlı bir öğrenme süreci içinde olduğunu bilerek bebeğin görme, duyma, işitme, dokunma, tatma duyularının gelişmesine katkıda bulunmak için gerekli tecrübeleri yaşamasını sağlamalıdır. Bu konuda ebeveynler bebeği cesaretlendirmelidirler.

Bebeğin beslenmesi en temel ihtiyaçtır. İlk altı ay eğer çok önemli bir engel yoksa mutlaka emzirilerek anne sütü ile beslenmesi sağlanmalıdır. Ayrıca emzirme 1 yaşına kadar mutlaka devam etmelidir. Anne sütünün ve emzirmenin artık ne kadar önemli olduğu bir gerçektir. Emzirilen bebekler alerjik hastalıklara daha az yakalanırlar, mide bağırsak hastalılarını daha az yaşarlar, kulak enfeksiyonları daha az görülür ve solunum sorunları da daha az yaşanır.

3. Bebeğinizle konuşun.

Araştırmalar kendisiyle sık sık konuşulan bebeklerin zeka düzeylerinin daha yüksek olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca bu tür bebeklerin büyüdüklerinde sözel yeteneklerinin ve kelime hazinelerinin daha geniş olduğu görülmüştür. Bu konuda ihmal edilen bebekler ise daha az düzeyde bir gelişme göstermişlerdir.

Hatta uzmanlar bebekle daha anne karnındayken konuşulması gerektiğini tavsiye etmektedirler. Üstelik bu, ebeveyn ile bebek arasındaki bağın daha anne karnındayken kurulmasına ve güçlü olmasına yardım edecektir.

4. Bebeğin duygularını canlandırın.

Duyguların canlandırılması bebekler için mükemmel deneyimler edinmelerine yardımcı olur. Böylelikle bebek dünyayı, çevresini, insanları daha iyi tanıma ve anlama fırsatı bulur. Onunla oyun oynamak, ona şarkı söylemek, beraber müzik dinlemek, onun bir şeyleri yapmasına fırsat tanımak, cesaretlendirmek, onunla resim boyamak, resim yapmak, kitap okumak, başka insanlarla iletişim kurmasını sağlamak bebeğin harika deneyimler kazanmasına vesile olur. Böylelikle yaşamı daha da zenginleşir.

Bebeğin kaslarını geliştirmeye, fiziksel yeteneklerini artırmaya da ihtiyacı vardır. Bunun için ev içinde hareket etmesine, gezip dolaşmasına, ellerini, kollarını kullanmasına bol bol fırsat verilmelidir. Tabi bunları yaparken bebek için gerek ev içinde gerekse de ev dışında temel güvenlik önlemlerini almak gerekir.

5. Bebeği yeni şeyler denemeye cesaretlendirin

Bebeği yeni şeyleri denemeye cesaretlendirmek gerekir. Bu onun yeteneklerinin farkında olmasına ve bu yeteneklerini geliştirmesine yardımcı olacaktır. Oyuncaklarıyla oynamasına, yeni arkadaşlar edinip onlarla zaman geçirmesine fırsat verilmelidir. Tüm bunlar onun problem çözme yeteneğini ve iletişim becerilerini geliştirecektir. Bebeğin yeni şeyler denemesi onun zengin deneyimler kazanmasına fırsat verir. Cesaretini artırır. Onu daha girişken yapar.

6. Kendinize iyi bakın.

Araştırmalar ruh hali iyi olmayan ebeveynlerin çocuklarını hem duygusal hem de davranışsal yönden olumsuz etkilediklerini ortaya koymuştur. Depresyondaki bir anne bebeği için istenen düzeyde bir bakım yapamayacaktır. Onunla istenilen şekilde ilgilenemeyecektir. Ayrıca annenin ve babanın depresyonu, mutsuzluğu, huzursuzluğu ve sağlık sorunları bebeği de doğrudan etkileyebilecek konulardır. Dolayısıyla bebeğe iyi bir bakım verebilmek ve onunla iyi ilgilenebilmek için özellikle annenin ruhsal ve fiziksel sağlığının iyi olması gerekir.

Araştırmalar annenin doğum sonrasında yaşadığı uzun süreli depresyonun, bebeği de olumsuz etkileyerek, bebeğin ileriki yıllarda depresyona girme ihtimalini artırdığını ortaya koymaktadır.

Yayınlanma Tarihi : 06.03.2012

15536

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim