Haberler

Makaleler

BEBEĞİNİZE YİYECEK HAZIRLARKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

bebek için yiyecek hazırlamakBEBEĞİNİZE YİYECEK HAZIRLARKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

 

Bebekler 6 aylıktan sonra ek besinleri almak için hazırdırlar. İlk 6 ay anne sütü ile beslendikten sonra 6. aydan sonra bebeğe ek besinleri de vermeye başlamak gerekir. Çünkü bu bebeğin gelişimi için uygundur. Bebeğinizi için evinizde kendiniz de gayet ekonomik, kolay ve etkili bir şekilde yiyecek hazırlayarak yedirebilirsiniz. Peki bebeğiniz için yiyecek hazırlarken nelere dikkat etmelisiniz:

 

1. Bebeğinizin besilerini hazırlarken kullanacağınız ekipmanları doğru seçin. Manuel çalıştırabileceğiniz bir besin öğütücü, bebeğinizin besinlerini hazırlarken kullanacağınız birçok amaçlı besin hazırlayıcı, el blenderı, mutfak blenderı, mutfak robotu ihtiyacınız olacak gereçler.

 

2. Bebeğinize vereceğiniz her bir ek besini tek olarak hazırlayın ve yedirin. Başka bir besinle katıştırarak vermeyin.

 

3. Bebeğinizin yiyeceklerini hazırlarken içine tuz veya şeker eklemeyin. Eğer tüm aile için yemek hazırlıyorsanız önce bebeğinize uygun bir şekilde yemeği hazırlayın, bebeğinizinkini ayırın ve daha sonra diğer aile üyeleri için uygun olacak şekilde tuz, baharat gibi maddeleri ekleyin.

 

4. Bebeğe yiyecek hazırlarken yemeğine ekstradan yağ eklemeyin.

 

5. Domates gibi asitli besinleri bakır kaplarda pişirmeyin. Çünkü bakır kaptaki alaşımlar çözünerek besine karışabilir.

 

6. Bebeğinize patates yedirecekseniz patatesi kabuklu olarak pişirin ve piştikten sonra kabuğunu soyarak yedirin.

 

7. Bebeğinizin besinlerinde karbonat kullanmayın. Çünkü karbonat bebeğin besininin vitamin ve mineral değerini azaltır.

 

8. Bebek için sebze ve meyve alırken en tazesini seçin ve bunları fazla bekletmeden kısa sürede tüketin. Eğer taze tutmakta zorlanırsanız en iyi seçenek olarak dondurucuda tutun.

 

9. Bebeğinize meyve vermeye başladığınızda en iyi seçenek olarak elma, kayısı, muz, avokado, yaban mersini, mango, şeftali, armut, erik ve kuru erik ile başlayabilirsiniz. Tabi bunları püre olarak hazırlayıp yedirin.

 

10. Bebeğinize sebze yedirecekseniz başlangıç olarak kuşkonmaz, avokado, havuç, bezelye, patates, tatlı biber, tatlı patates ve balkabağı oldukça iyi seçeneklerdir.

 

11. Bebeğinizin nitrata kalmasını en aza indirin. Nitrat su ve toprakta bulunan bir kimyasaldır. Nitrat çok fazla sindirildiğinde bebeklerde methemoglobinemi olarak adlandırılan bir çeşit kansızlığa yol açabilir.  Bebeğin mamasını kuyu suyuyla hazırlamak genelde hastalığa neden olabilir. Bazı sebzeler de nitrat içerebilir. Pancar, havuç, yeşil fasulye, ıspanak, kabak v.b. Örneğin Amerikan Pediatri Akademisi ebeveynlere 3 aylıkta daha küçük bebeklere bu besinleri yedirmemelerini tavsiye etmektedir. 6 aylık olana kadar bebeklere herhangi bir katı besin verilmemesi tavsiye edilmektedir.

Yayınlanma Tarihi : 23.07.2015

1773

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim