Haberler

Makaleler

BEBEĞİNİZE GÜVEN DUYGUSU AŞILAYIN

bebeğnize güven duygusu aşılayınBebeklerin ilk doğdukları andan itibaren güçlü bir güven duygusuna ihtiyaçları vardır. Yeni doğan bir bebek için dünya yepyeni ve farklı bir mekandır. Büyüme sürecinde aylar ilerledikçe bebekler bu farklı dünyada bir güven duygusu geliştirmeye başlarlar.

Bebeklerin hayatlarında anneleri en önemli kişi olarak yer alır. Bebek anneye bağımlıdır. Beslenmesinde, bakımında, temizliğinde, hastalık ve sağlığında anneye ihtiyaç duyar. Bir bebekte güven duygusunun gelişmesinin ilk şartı bu ihtiyaçlarının karşılanmasıdır.

Bebek için önemli olan bunlardır. Hayat bebekler için basittir. Karınları doyarsa, bakımları iyi yapılırsa mutlu olurlar ve annesine ve çevresine karşı bir güven duygusu geliştirmiş olur. Tabi böyle bir güven duygusunu geliştirmek kolay değildir. Dünyada da birçok bebek olukça yetersiz ve sağlıksız koşullarda büyümekte ve bu da bu koşullarda büyüyen bebekleri birçok açıdan olumsuz etkilemektedir. Bunlardan birisi de güven duygusuyla ilgilidir.

Yapılan araştırmalar bize göstermiştir ki ilk zamanlardan itibaren iyi bakılan, beslenmesine dikkat edilen, sağlıklı bir ortamda büyüyen bebeklerin çevresine ve insanlara daha bir güvenle baktıklarını, çevresini güvenli olarak gördüklerini ortaya koymaktadır. Güven duygusu gelişmeyen çocukların ileride çevresine karşı kuşkuyla baktıkları ve çevresiyle sağlıklı bir iletişim ve bağ kuramadıkları bilinmektedir.

Tabi ebeveynlerin özellikle bir annenin bebeği için güvenli bir ortam yaratabilmesi için bebeğini iyi tanıması gerekir. Bebeğinin davranışlarının, ağlamalarının, huzursuzluğunun ne anlama geldiğini iyi anlaması gerekir. Bebeğin ne zaman yemeye ihtiyacı olduğunu, ne zaman doyduğunu iyi tahlil etmesi gerekir. İşte bu zaman içinde bebeğiyle birlikte oldukça onun davranışlarını iyi takip etmesi ve onlara anlam yüklemesiyle ilgili bir şeydir. Yani tecrübe. Bu konuda kişinin başka kaynaklardan edineceği bilgilerin de önemi vardır.

Tabi bebeği iyi anlama bir bakıma iletişimle ilgili bir konudur. Örneğin ağlama konusu. Bebeğin ağlaması ne anlama gelir? Bebekler acıktıkları zaman, rahatsız oldukları zaman, annenin kucağını istediği zaman ağlayabilirler. Nitekim çoğu zaman bebeğinizi kucağınıza aldığınız zaman bebeğiniz ağlamasını keser. Ya da bebeği emzirdiğiniz zaman ağlamasını keser. İşte bebek ağlamansın kesilmesiyle birlikte güven duygusunu öğrenir Anne kucağına geldiği zaman ağlamasını keserse, anne kucağının güvenli bir yer olduğunu öğrenir. Anneye olan güven duygusu gelişir.

Bebekler kendilerini huzursuz hissettiği zaman, ya da bir şeylerden rahatsız oldukları zaman kendilerini iyi hissetmezler. Ya da fiziksel bir rahatsızlıkları olduğu zaman bunu hareketleriyle belli ederler. Huzursuz hareketler gösterirler. Mızmız olurlar. İşte bu gibi durumlarda bir annenin yakınlığını şiddetli bir şekilde isterler. Siz bebeğin o huzursuzluğunu o an geçiremezseniz bile bebek sizin varlığınızın onun yanında olmasından mutlu olurlar. Sizin yakınlığınız ona güven verir.

Şurası kesinlikle unutulmamalıdır ki bebekte güven duygusu oluşturmak bu açılardan değerlendirildiğinde ebeveynlerin ve özellikle bir annenin en temel görevlerinden birisidir. Fakat ne yazık ki dünyada bu temel görevlerini yerine getirmeyen birçok anne ve baba bulunmaktadır.

Yayınlanma Tarihi : 10.10.2011

7850

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim