Haberler

Makaleler

BEBEĞİNİZE 1 YAŞINDAN SONRA NASIL SÜT VERMELİSİNİZ?

bebeğe 1 yaşından sonra süt vermekBEBEĞİNİZE 1 YAŞINDAN SONRA NASIL SÜT VERMELİSİNİZ?

1 yaşından itibaren muhtemelen bebeğinizi tamamen sütten kesmiş ve tamamen katı ve diğer sıvı gıdaları vermeye başlamış olabilirsiniz.

Bebeğinizi sütten kestiğiniz için muhtemelen çocuğunuzun süt ihtiyacı için inek sütünü tercih edeceksinizdir. Süt çocuğunuz için önemli bir kalsiyum kaynağıdır ve kemik gelişimine önemli etki yapar.

Peki hangi inek sütünün bebeğiniz için uygun olduğunu biliyor musunuz?

1 yaşından sonra süt seçimi önemli bir konudur. Pediatristler inek sütüyle beslenmeye başlayan çocuk için tam sütün en uygun seçim olacağını belirtmektedirler. Çocuklar 12. aydan 15. aya kadar tam süte ihtiyaç duyarlar. Çünkü tam sütte bulunan kolesterol ve yağ çocuğun ihtiyacına uygundur.

Tam sütteki kolesterol ve yağlar çocuğun beyin ve sinir sistemimi gelişimine olumlu katkı sağlarlar. Tabi kimi hekimler 18. aya kadar tam sütü ve 18. aydan sonra da yağsız sütü önermektedir. 2 yaşına kadar tam sütü öneren hekimler de bulunmaktadır. Bu konuda hekimler arasında farklı yorumlar olduğu için bebeğinizin hekimine danışmanız size bir fikir verecektir.

Bebeğinizin sütü başka hangi özelliklerde olmalıdır?

1. Bebeğinizin sütü pastörize süt olmalıdır. Pastörize sütte süt besin değeri açısından biraz kayba uğrasa da enfeksiyon riski pastörize sütte daha azdır. Bu yüzden tercih edilen sütün pastörize olması gerekir.

2. Çocuğunuza vereceğiniz süt mümkünse organik süt olmalıdır. Çünkü organik olmayan sütlere pestisit artıkları, antibiyotik ve sığır büyüme hormonu eklenmiş olabilir.

3. Bebeğinizin yeterince süt içtiğinden emin olun. Ne çok fazla ne de az. Günde ortalama 3 bardak süt yeterli olabilir. Bunun için sabahtan çocuğunuzun sütünü hazırlayarak temiz bir kaba koyun ve buzdolabında saklayın. Gün içinde bu kaptan biberona aktararak çocuğunuza verin.

4. İnek sütüne geçiş sürecini kolaylaştırmak için ilk seferlerde yarım ölçü inek sütü, yarım ölçü anne sütü veya formül besini karıştırarak verebilirsiniz. Daha sonra bir süre 3 / 4 oranında inek sütü ve 1 / 4 oranında anne sütü veya formül besinle karıştırarak verin. En sonunda da tamamen inek sütüne geçebilirisiniz.

Dikkate almanız gerekenler

1. İnek sütüne geçmek için acele etmeyin. Bebeğinizi inek sütüyle tanıştırmış olsanız bile anne sütü devam edebilir. Dünya Sağlık Örgütünün 2 yaşına kadar emzirme yapılabileceğini tavsiye ettiğini de unutmayın.

2. Eğer inek sütü yerine soya sütünü tercih ediyorsanız, soya sütünün kalsiyum minerali, A ve D vitamini ile zenginleştirilmiş olmasına dikkat edin.

3. Bebeğinize inek sütü için ilk 1 yıl sonunu bekleyin. İlk bir yıl boyunca anne sütü bebekteki kansızlık riskini azaltır.

Yayınlanma Tarihi : 16.01.2013

36483

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim