Haberler

Makaleler

BEBEĞİNİZDEKİ KOLİK DİĞER ÇOCUKLARINIZI DA ETKİLEMESİN

bebeğinizdeki kolk diğer çocuklarınızı etkilemesinBebeğinizde kolik olursa bu evdeki diğer çocuklarınızı nasıl etkiler? Ebeveyn olarak bu konuda neler yapabilirsiniz?

 

Kolik bebeğin sürekli ağlama nöbetlerine verilen bir isimdir. Bebeklerde kolik sorunu yaşanması normaldir. Bebeklerde kolik nedeni tam olarak bilinmese de bu konuda birçok tahmin yapılmaktadır. ( Bebeklerde kolik, nedenleri, belirtileri ve tedavisi )

 

Bir bebekte kolik yaşanması sadece o bebeği etkileyen bir durum değildir. Bu durumdan ebeveynler ve hatta evdeki diğer çocuklar bile olumsuz etkilenebilir.

 

Peki evdeki diğer çocuklar bundan nasıl etkilenir?

 

Bebeğinizde kolik olursa ve başka küçük çocuklarınız da varsa diğer çocuklarınız bebeğin bu sürekli ağlamalarından endişe duyabilirler, üzülebilir, strese görebilir ve korkabilirler. Hatta bazı çocuklar bebekteki kolikten dolayı sürekli ağlamalarında kendi payları olduğunu bile düşünüp, suçluluk duygusu yaşayabilirler.

 

Bu konuda bir ebeveyn olarak şunları yapabilirsiniz:

 

Bebeğinizin sürekli ağlamasının gelip geçici bir durum olduğunu, hemen hemen birçok yeni doğan bebeğin böyle bir durumu yaşayabildiğini ve belli bir süre sonra bu durumun düzeleceğini söyleyerek diğer çocuğunuzu rahatlatın. Çünkü diğer çocuğunuz karedeşinin hasta olduğunu düşünebilir.

 

Kolik yaşanmasında çocuğunuzun bir suçunun olmadığını, bu konuda bir suçluluk duygusu yaşamamasını söyleyin. Çünkü bazı çocuklar bu sorunun kendilerinden kaynaklandığı gibi bir düşünceye kapılabilir ve suçluluk duygusu yaşayabilirler.

 

Bebeğinizde kolik yaşanması durumunda onunla daha yoğun ilgilenmeniz gerekir ve ona daha fazla zaman ayırırsınız. Bu evdeki diğer çocukları bazen üzebilir. Kendileriyle artık ilgilenilmediğini ikinci plana itildiklerini düşünebilirler. Bunun önüne geçmek için diğer çocuğunuzla da zaman geçirin. Onunla da özel zamanlar harcayın. Onu sevdiğinizi hissettirin.

 

Kolik sorunu yaşayan bebeğinizle daha fazla ilgilenmeniz diğer çocuğunuzda kıskançlık duygularının gelişmesine nede olabilir. Bu durumun önüne geçmek için ve çocuğunuzun kardeşini sahiplenmesi için onu da için içine sokabilirsiniz. Bebeğinizin bakımında diğer çocuğunuzdan da yardımcı talebinde bulunabilirsiniz. Fakat bunun için asla zorlayıcı olmamalısınız. “Kardeşinin henüz çok savunmasız olduğu, yardıma ihtiyacı olduğu” gibi sözlerle telkinde bulunarak ikna edebilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi : 07.04.2015

1436

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim