Haberler

Makaleler

BEBEĞİNİZDE EGZAMA VARSA BUNLARI YAPIN

bebeğinizde egzama varsa bunları yapınBEBEĞİNİZDE EGZAMA VARSA BUNLARI YAPIN

Bebeğinizin cildinde kaşıntı, pullanma olduğu zaman onu rahatlatmak için elinizden geleni yapmak istersiniz. Bu konuda yapabileceğiniz bazı egzama tedavi seçenekleri vardır ve bebeğiniz için oldukça rahatlatıcı olabilir.

1. Bebeğinize sık banyo yaptırın. Çoğu pediatrik dermatoloji uzmanları eğer bebekte egzama varsa her gün bebeğe banyo yaptırılmasını önermektedir. Çünkü banyo bebeğin kuruyan cildi için nemlendirici etki gösterir. Kuru ciltler bebeğinizde bakteriler yoluyla enfeksiyona neden olabilir. Bu yüzden cildin nemlenmesi önemlidir. Fakat bebeğinizin banyosu için koku içermeyen hafif bir sabun veya sabunsuz bir temizleyici kullanın. Bu bebeğinizin hassas cildi için işe yarayacaktır. Bebeğinizi 5 – 10 dk dan fazla banyoda tutmayın. Banyo sonrası yumuşak bir havluyla sarın. Fazla zaman geçirmeden bebeğinizin cildi henüz nemliyken bir nemlendirici sürün.

2. Bebeğinizin cildine düzenli olarak nemlendirici uygulayın. Bebeğinizdeki cilt kuruluğunu ve kaşıntıyı hafifletmek için bebeğinizin cildine günde en az 2 defa nemlendirici uygulayın. Kuru cilt egzamayı daha kötü yapabilir ve iltihaplanmayı daha fazla ortaya çıkarabilir.

Nemlendirici kremler ve merhemler losyon sonrası bebeğin cildinde daha iyi etki gösterirler. Eğer bebeğinizin hekimi kaşıntı için bir ilaç verdiyse nemlendirme öncesi bu ilacı uygulayın.

3. Bebeğinizin cildi için organik ve doğal ürünler kullanın. Fakat kimi bitkisel ve bitki tabanlı ürünlerin de bebeğinizin hassas cildi için reaksiyon oluşturabileceğini bilin. Bu nedenle hassas cildi olan bebekler için güvenle kullanılabilecek ürünler hakkında bebeğinizin hekimine danışabilirsiniz. Ürünün bebeklerde ve çocuklarda iyi olduğuna dair test edilmiş olması gerekir.

4. Bebeğiniz kaşınan yerlerini kaşımak suretiyle tahriş edebilir. Buna karşı bebeğinizin ellerine bir eldiven geçirebilirsiniz. Tahrişi azaltmak için tırnaklarını kısa kesin. Kestikten sonra bir tırnak törpüsüyle tırnaklarını yuvarlayın. Bunlar da işe yaramazsa bebeğinizin hekiminden bir kaşıntı karşıtı ilaç tavsiyesi isteyebilirsiniz.

5. Bebeğinize bol giysiler giydirin. Çünkü sıkı giysiler bebeğinizin için terletici olur ve egzamasını alevlendirebilir. Bebeğinizin kıyafetleri pamuklu olmalıdır. Rahat ve hava alması tercih edilmelidir.

Bunların yanında aşağıda egzamayı tetikleyici etkenlerden de uzak durulmalıdır.

1. Kokulu ürünler. Koklu ürünler ciltte reaksiyona neden olabilir. Mümkün olduğunca koku, esans içermeyen ürünleri kullanın.

2. Deterjanlar. Bu konuda pediatrik dermatoloji uzmanı da size bir tavsiyede bulunabilir. Kendisinden bebeğiniz için koku içermeyen, hafif bir çamaşır deterjanı tavsiyesi isteyebilirsiniz.

3. Kaba kumaşlar: Elbise dolabınıza dikkat edin. Giyindiğiniz yün bir kazak bebeğinize sarıldığınız zaman onun için tahriş edici olabilir.

4. Bebeğinizin salyası. Bebekler bir şeyler yediklerinde veya uyku zanlarında salyaları bebeğin yüzünde kızarıklık ve tahrişe neden olabilir. Bebeğinizin yüzüne yemek veya uyku öncesi vazelin sürün. Vazelin koruyucu bir etki gösterir.

Yayınlanma Tarihi : 11.04.2013

14082

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim