Haberler

Makaleler

BEBEĞİNİZ NEDEN SÜREKLİ AÇ GÖRÜNÜYOR?

Bebek neden sürekli aç görünürBEBEĞİNİZ NEDEN SÜREKLİ AÇ GÖRÜNÜYOR?

 

Yeni doğum yapmış annelerin en sık sordukları sorulardan bazıları da şunlardır? Bebeğim neden hep aç görünüyor? Bebeğimim aç olduğunu nasıl anlarım? Bebeğimi sadece ağladığı zaman mı emzirmeliyim?  Gibi sorulardır. Bu sorular genelde doğum sonrasında bebeğin beslenmeye başladıktan sonra özelikle ilk 1 hafta içinde yoğun olarak sorulur. Siz de yeni doğum yapmış bir anneyseniz ve bu soruların yanıtını merak ediyorsanız bu yazımız sizin için. İşte yanıtları:

 

Bebeğim sürekli aç görünüyor. Bu normal mi?

 

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki yeni doğan bebekler sı sık emzirilmeye veya beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Yeni doğan bir bebek özellikle ilk bir hafta içinde günde 10-12 defa emzirilmek isteyebilir. Bu normaldir. Sizin de bebeğinizi sık sık emzirmeniz sizin içinde oldukça faydalıdır. Çünkü sık emzirmek sütünüzün artmasına yardımcı olur. Bebeğinizi ne kadar az emzirirseniz süt üretiminiz de az olur.

 

Yeni doğan bir bebek normal şartlarda her 2-3 saatte bir defa emzirilir. Eğer sütünüzün yeterli geldiğinden eminseniz ve bebeğinizi sık sık emziriyorsanız ve bebeğinizin yeterince beslenmediğini düşünüyorsanız ( ağlaması, kilo almaması v.b. ) emzirme şeklinizi tekrar bir gözden geçirin. Hatalı emzirme yöntemi veya bebeğinizin sütünüzden yeterince alamaması bebeğinizin yeterince beslenememesine ve normalden fazla aç görünmesine neden olabilir.

 

Bebeğimin aç olduğunu nasıl anlarım?

 

Aç olan bir bebek aç olduğunu göstermek için ağlayabilir. Ağlaması aç olduğunun en temel belirtilerinden birisidir. Ayrıca bir bebek acıktığında ağzını şapırtatabilir, dudaklarını emebilir, ağzını açıp kapayabilir. Parmaklarını emebilir. Bebeğinizi kucağınıza aldığınızda hemen başını beslenmek üzere memenize doğru götürebilir. Ağlama aslında bir bebeğin aç olduğunu gösteren en son belirti olabilir. Bundan önce yukarıda belirtilen diğer belirtileri gösterir. Bu belirtilere bir yanıt alamadığında yani emzirilmediğinde ağlamaya başlar.

 

Bebeğim özellikle akşam daha fazla beslenmek istiyor. Bu normal mi?

 

Bazen bebekler özellikle akşam vakitlerinde daha sık beslenmek isteyebilir. Bu beslenme seansları diğer beslenme seanslarına göre daha uzun sürebilir. Bu zamanlarda yapabileceğiniz en iyi şey evinizin rahat ve sessiz bir bölümünde bebeğinizi emzirmektir. Aksi halde sizin gibi yorgun olan bebeğiniz daha stresli ve kalabalık bir ortamda oldukça mızmız olabilir. Bu da emzirmeyi zorlaştırabilir.

 

Şunu bilmelisiniz ki bebeğinizi ne kadar sık emzirseniz süt üretimini de o adar çok olur. Ayrıca sık emzirileni iyi beslenen bir bebek kendisini daha güvende ve mutlu hisseder. Bebeğinizi sık sık emzirmenizin onunla sizin aranızdaki bağı da oldukça güçlendireceğini unutmamalısınız.

Yayınlanma Tarihi : 18.04.2016

4406

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim