Haberler

Makaleler

BEBEĞİNİZ İÇİN NE ZAMAN HEKİME DANIŞMALISINIZ?

bebeğinizi ne zaman hekime göstermelisiniz

BEBEĞİNİZ İÇİN NE ZAMAN HEKİME DANIŞMALISINIZ?

Sağlıklı bir bebek hasta olduğu zaman çok fazla panik yapmak için bir neden yoktur. Bu gibi durumlarda ne zaman hekimi aramanız gerektiğini veya bebeği ne zaman acil servise götürmeniz gerektiğini iyi bilmelisiniz.

Her ebeveyn bebeğinin her zaman sağlıklı olmasını, hasta olmamasını istese de kimi zaman enfeksiyonlar ve ateş kaçınılmaz olabilir. Bu durumlarda ebeveynlerin hekime ne zaman gitmeleri gerektiği veya ne zaman acil servise başvurmaları gerektiğini bilmeleri faydalı olur.

Bebeğiniz için ne zaman hekiminize danışmalısınız?

Eğer bebeğinizde aşağıdaki belirtiler görülürse bebeğin hekimine danışmanız gerekir:

İştahında değişmeler: Eğer bebeğinizin iştahında değişme varsa, peş peşe birkaç defadır yemek yemeyi reddediyorsa veya beslenmesi kötüyse hekimine danışmanız gerekir.

Ruh halindeki değişmeler: Eğer bebeğiniz uyuşuksa veya genellikle uyanmakta zorluk çekiyorsa hekimini bilgilendirin. Ayrıca bebeğinizde sürekli bir sinirlilik hali veya ağlamaları varsa hekiminin bilmesi gerekir.

Göbek bağı bölgesinde iltihaplanma: Eğer bebeğinizin göbek bağı alanında veya penisinde ani bir kızarıklık veya sızıntı veya kanama varsa hekimine bildirin.

Ateş: Bebeklerde hafif ateş yaygın bir durumdur ve genelde zararsızdır. Fakat sıcaklığını her zaman gön önünde bulundurun. Eğer bebeğiniz 3 aydan daha küçükse her türlü ateş durumunda hekimine danışın. Sonraki 3 ayda yani 6 aya kadar ateşi eğer 38,9 derece ise ( 102 F ) ve genelde sinirli, uyuşuk veya rahatsız görünüyorsa hekimiyle bağlantıya geçin.

Bebeğiniz 6 – 24 aylık arasındaysa ve ateşi 38,9 dan daha yüksekse ve bu durum bir gündür devam ediyorsa, başka bir belirti vermese bile mutlaka hekime göstermeniz gerekir. Ayrıca bebekte soğuk algınlığı, öksürük, ishal, kusma gibi belirtilerinde de hekimle bağlantı kurmak gerekebilir.

İshal: Bebeğinizin katı dışkısı sulu geliyorsa ve sık sık katı dışkısını yapıyorsa hekimine danışın.

Kusma: Bebeğin yediklerinin bir kısmını tükürmesi normaldir. Eğer bebeğiniz yedikten sonra güçlü bir şekilde kusuyorsa, kusması 12 saatten fazla sürdüyse veya ayrıca ishal veya ateşi e varsa hekimiyle bağlantıya geçilmelidir.

Sıvı kaybı: Eğer bebeğiniz 6 saattir altını ıslatmıyorsa veya ağlarken gözyaşı çıkmıyorsa veya tükürük olmadan ağız kuruluğu varsa hekimiyle bağlantıya geçin.

Kabızlık: Eğer bebeğinizin bağırsak hareketlerinde birkaç gündür yavaşlama varsa kabızlık sorunu yaşıyordur. Kabızlık sorunu için hekimiyle görüşün.

Soğuk algınlığı: Eğer bebeğinizde soğuk algınlığı belirtileri varsa veya buna şiddetli öksürük, solunum sorunu belirtileri eşlik ediyorsa hekimiyle bağlantıya geçin.

İşitme sorunları: Eğer bebeğiniz söylenenlere veya seslere normal bir şekilde yanıt vermiyorsa hekimine danışmalısınız.

Kurdeşen: Eğer kurdeşen büyük bir alanı kaplıyorsa, iltihaplı görünüyorsa veya bebeğinizde aniden izah edilemeyen bir kurdeşen sorunu geliştiyse ( Kurdeşene ateş, boğaz ağrısı veya ishal eşlik edebilir ) hekimine danışmalısınız.

Göz akıntısı: Eğer bebeğinizin bir veya her iki gözünde pembe, kırmızı veya sızıntılı bir mukus varsa hekimine danışmalısınız.

Bir ebeveyn olarak içgüdülerinize güvenin. Eğer bebeğinizin hekimine danışmanız gerektiğini düşünüyorsanız zaman geçirmeden danışın. Çünkü durum hekimin görmesi gereken veya acil servise gitmeniz gereken bir durum olabilir.

Yayınlanma Tarihi : 28.01.2013

3610

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim