Haberler

Makaleler

BEBEĞİNİZ BİBERONU REDDEDİYORSA

bebeğiniz biberonu reddediyorsa

BEBEĞİNİZ BİBERONU REDDEDİYORSA - BEBEĞİ BİBERONA ALIŞTIRMAK

Bazı anneler ilk zamanlar bebeklerini emzirseler de bir süre sonra çeşitli nedenlerle bebeklerini biberonla beslemeye başlarlar. Fakat bebeği biberonla beslemenin zamanı önemlidir. Bebeği çok geç biberonla tanıştırmak bebeğin biberonu reddetmesine yol açacaktır.

Fakat diğer yandan annelerin eğer bebeklerini biberonla besleme düşünceleri varsa bunu da hemen yapmamak gerekir. Önce ilk 2 ay kadar bebeği anne sütüyle emzirerek beslemek ve daha sonra biberona geçiş yapmak uygun olacaktır. Çünkü bebeğin annesinden emerek beslenmesi birçok açıdan daha üstün bir yöntemdir. Bebekler bundan çok daha büyük keyif duyar, annesiyle olan bağı çok daha kuvvetli olur.

( Bebeğe Biberonu Tutmayı Nasıl Öğretirsiniz? )

( Bebeği Biberonla Beslerken Dikkat Etmeniz Gerekenler )

( Bebeği Biberon Kullanmaya Teşvik Etmek İçin Neler Yapmalısınız? )

Annesinden emerek beslenmeye alışmış bir bebeği hemen biberona alıştırmak kolay değildir. Genelde itirazlar olacaktır, bebek biberonu ilk zamanlar reddedecektir. Üstelik bebeğin biberona geçişi daha geç bir döneme rastlıyorsa bu konuda annenin bir hayli uğraşması gerekecektir.

Fakat anneler alacakları bazı ek önlemlerle bebeğin biberona daha kolay alışmasını sağlayabilir ve bu konudaki itirazları, reddetmeleri kısa zamanda bertaraf edebilir.

Bunun için aşağıdaki ek önlemler bebeği biberona alıştrmak için düşünülebilir.

1. Bebeği biberona daha kolay alıştırmak ve bu konudaki itirazlarını azaltmak için biberonu ilk zamanlar emzirmeyle birlikte vermek mesela öğlen beslenme vaktinde biberonla beslemek,  biberona yavaş yavaş alıştırmak için etkili bir yol olabilir. Bebek öğlen öğünlerinde biberona alıştıktan sonra sırasıyla sabah ve akşam öğünlerinde de biberon verilmeye başlanabilir.

2. Bebeği ilk biberona alıştırma sürecinde güçlü itirazlar varsa başka insanlardan yardım almak faydalı olacaktır. Mesela evin bir büyüğü veya baba bu konuda yardımcı olabilir. Çünkü anne bebeği kucağına alıp biberonla beslemeye başladığı zaman bebek daha önceki alışkanlıklarının etkisiyle annesinden emmek isteyecek ve biberonu reddedebilecektir. Annenin bebek biberonla beslenirken yakınında bulunması da bebeğin biberona alışmasını zorlaştırabilir.

3. En azından bebek bir süre biberona alışkanlık gösterene kadar yukarıdaki yöntem denenebilir. Anne bebeği biberonla besleme başladığı zaman da yine göğüs bölgesine çok yakın olmayacak şekilde bebeği tutmak faydalı olacaktır.

4. Bebeğe biberon verirken onunla konuşmak, güzel sözler söylemek, sevginizi hissettirmek oldukça önemlidir. Bebek böylelikle kendini daha rahat ve güvende hisseder. Biberonu daha çabuk kabul eder.

5. Anne memesinden biberona hemen geçiş yapmak zordur . Bu yavaş yavaş olur. Kimi bebeklerde bu daha kısa bir süre alır kimi beneklerde ise daha uzun. Fakat hemen olması zordur. Dolayısıyla işi aceleye getirip bebeğin biberonla ilgili olumsuz düşünceler geliştirmesine fırsat vermemek gerekir.

6. Bebeği biberonla beslerken karnının gerçekten aç olması gerekir. Karnı tok bir bebeğe biberonu kabul ettirmek zordur. Karnı aç bir bebek mecburen biberondan beslenmeye daha yatkın olacaktır.

7. Anne bebeği biberonla beslerken asla zorlayıcı olmamalı ve sakince ve usulca bebeği beslemelidir. Kimi zaman bebek biberonu reddedebilir. Fakat anne sakinliğini korumalıdır. Bebek kimi zaman mızmızlanacaktır, huzursuzlanacaktır. Ama annenin sakinliği karşısında oda zamanla yelkenleri suya indirecektir. Biberonu reddeden bir bebeğe önce bir süre biberonu vermemek ve daha sonra tekrar denemek de etkili bir yöntemdir. Yani ilk seferde çok fazla ısrarcı olmamak gerekir.

8. Bebek biberona güçlü itirazlarda bulunuyorsa bu sefer biberon başlığına anne sütünden damlatmak ve böyle vermek iyi olabilir. Çünkü anne sütü tanıdığı ve sevdiği bir tattır. Dolayısıyla anne sütünü kabul edeceği için biberonu zamanla kabul edecektir.

9. Biberon seçimi de oldukça önemlidir. Biberon başlığı ve görünümü yönüyle iyi bir biberon seçilirse bebeğin biberonu kabul etmesi daha kolay olacaktır.

Yayınlanma Tarihi : 16.11.2011

92291

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim