Haberler

Makaleler

BEBEĞİN ZEKASINI GELİŞTİRMEK İÇİN

bebeğin zekasını geliştirmek içinGüzel bir söz vardır. İşleyen demir ışıldar. Gerçekten de çok doğru söylenmiş bir sözdür. Bir şeyi çalıştırmadığınız zaman ve bakımını yapmadığınız zaman o şey zamanla körelir, paslanır ve iş göremez hale gelir.

İnsan zihni ve daha özelinde bebeklerin zihni ve zekası da böyledir. Zekanın doğuştan gelen bazı özellikleri vardır. Fakat zeka uygun bir çevresel ortam bulduğu zaman gelişir. Bu ortam olmadığı zaman zeka körelir.

Bebeklerin zekasını geliştirme konusunda elbette ki birinci derecede önemli kişiler onun anne ve babasıdır. Anne ve babalar bebeklerinin zeka gelişimi için ev içinde ve diğer yerlerde gerekli ortamı yaratmalıdırlar. Ve bu konuda bilinçli bazı şeyler yapmaları gerekmektedir.

Her şeyden önce bir bebeğe ev içinde gerekli sevgi, şefkat ve ilgi ortamının yaratılması bebeğin zeka gelişiminde önemlidir. Diğer yandan özellikle ev içindeki huzurlu ortam, sakin, kavga ve gürültüden uzak bir ortam, bebeklerin birçok açıdan olduğu gibi zeka açısından da gelişiminde rol oynar.

Bebekler emeklemeye ve özellikle ilk adımlarını atmaya başladıklarından itibaren çok araştırıcı, meraklı ve öğrenmeye açık olurlar. Amiyane tabirle; onların antenleri sürekli açık vaziyettedir. Bir şeyleri keşfetmeye yönelik müthiş isteklidirler. Çünkü onlar bu süreçle birlikte artık özgürleşmeye başlamışlardır bile. Bunun etkisiyle daha bağımsız hareket edecekler ve yerlerinde duramayacaklardır. Aslında siz de bunu bebeğinizin öğrenmesi ve zeka gelişimi açısından bir fırsat olarak görmelisiniz.

Ona karşı asla yasakçı bir tutum izlemeyin, sürekli engelleyici davranışlar sergilemeyin. Fakat şunları yapmanız beklenir. Çocuğunuz ev içinde özgürce öğrenirken ve keşfederken evdeki güvenlik tedbirlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Çünkü bebeğiniz oldukça hareketli olacağı için kaza riski de olacaktır. Diğer yandan onun sağlığı, güvenliği ve ev içinde düzen için bazı kurallar koyabilirsiniz. Bu bir anne ve baba olarak yapmanız gereken şeylerdir. Fakat yasakçı ve engelleyici bir tavır onun öğrenme ve zeka gelişimi açısından olumsuzluklar yaratacaktır.

Bebeğinizin öğrenme ve keşfetme sürecinde teşvik edici olun. Onun kendi başına bir şeyleri yapabilmesine fırsat verin. Sürekli müdahalede bulunmayın. O sizden yardım istemeden ona pek karışmaya çalışmayın. Çünkü bebekler bir şeyler yapılınca kendilerine müdahale edilmesini istemezler. Onlar kendi başlarına bir şeyler yapmanın ve başarmanın hazzını duymak isterler. Siz ona sürekli müdahale ederseniz istemeden de olsa ona olumsuz mesajlar iletmiş olacaksınız. Bu da şu demek. “ Sen beceriksizsin. Tek başına bir şey yapamıyorsun” olarak mesajı alabilir. Eğer kendisi yardım isterse ona yardım edebilirsiniz.

Diğer yandan bebekler övgüden çok hoşlanırlar. O iyi bir şeyler yaptığı zaman onu övün. Yeni deneyimler için onu cesaretlendirin. Bir “aferin benim oğluma, aferin benim kızıma” sözü onlar için kamçılayıcı olacaktır. Asla yermeyin ve cesaretini kırmayın. Korkutmayın. Bu şekilde yaparsanız bebeğinizi pısırık, çekingen biri olarak yetiştirirsiniz. Ayrıca onu zekasını da zaman içinde örselemiş olursunuz.

Bebekler kendileriyle konuşulmasından, sohbet edilmesinden de hoşlanır. Ona hikayeler ve masallar anlatabilirsiniz. Sakinleştirici ve stresten uzaklaştırıcı şarkılar söyleyebilirsiniz. Tüm bunlar da onun zeka gelişimine olumlu katkı sağlar.

Bebeğinizin öğrenme ve keşif sürecinde, yetiştirilmesinde asla baskıcı olmayın. Onu bir şeyler öğrenmesi için, doğru şeyleri öğrenmesi için veya bir şeyleri doğru yapması için asla onu zorlamayın. Baskı yapmayın. Bu onu strese sokacaktır. Zaten bebekler bir deneme sürecinden sonra doğruyu yapmaya başlayacaktır. Dolayısıyla ona hata yapma fırsatını da verin. Bu bir bebeğin öğrenmesi ve zeka gelişimi için çok önemlidir. Çünkü insanlar hata yaparak öğrenirler. Hata yapmayan insan var mı bu dünyada?

Diğer yandan bebeğinizin beslenmesine de dikkat ediniz. Alması gereken besinleri zamanında alsın. Emzirilme döneminde onu sütünüzden mahrum etmeyin. Anne sütünün bebeklerin zeka gelişimine katkı sağladığı bilimsel olarak ispatlanmıştır. Emzirilme sürecinden katı gıdalara geçtiğiniz zaman gerekli vitamin ve mineralleri almasına özen gösterin. Beslenme süreci kötü işleyen bebeklerin zeka gelişimi de bu süreçte olumsuz etkilenmektedir. Doğru beslenmeyle bebeğinizin gelişim sürecini de olumlu etkileyeceksinizdir.

Bir anne ve baba olarak görevleriniz ve sorumluluklarınız sayısız. Gördüğünüz gibi anne ve baba olmak bazı sorumluluklar gerektirmekle birlikte dünyanın en güzel ve keyifli işidir. Bu işi doğru yaparak yavrularınızın zeka gelişimini de olumlu yönde etkileyebilirsiniz. Bu sizin elinizdedir.

Yayınlanma Tarihi : 23.05.2011

10998

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim