Haberler

Makaleler

BEBEĞİN UYKU DÜZENİ İÇİN

bebeğin uyku düzeni içinBebekler ilk zamanlar zamanının çoğunu uykuyla geçirirler. Uykuyla geçirdikleri bu zamanda kendileri için bir uyku düzeni geliştirmişlerdir. Beslenme, bakım, temizlik, uyku, sonra tekrar beslenme, sonra tekrar uyuma…. Bu döngü bir süre bu şekilde gider.

Sonrasında bebek büyüdükçe alışkanlıkları değişir. Değişen alışkanlıkları uyku düzenine de yansır. Artık daha az uyumak ister. Ebeveynleriyle daha fazla zaman geçirmek ister. Bunun anlamı şudur. “Ben artık büyüdüm. Anne ve babamla daha fazla zaman geçirmek istiyorum. Onlarla oynamak istiyorum. Onların bana masal anlatmasını istiyorum.”

Fakat bebeğin uyku düzeni değiştikçe bunun bazı olumsuz etkilerini göremez. Günlük yaşamda bu etkiler belli olur. Yeterince uyumayınca gün içinde uyuklamaları olur, kendini huzursuz ve yorgun hisseder, dikkat dağınıklığı olur, dikkat dağınıklığı kazalara sebebiyet verebilir. Bebek sersem gibi olur. Az uyuma temposundan dolayı özellikle anneyi de çok uğraştırır ve yorarlar. Az uyuyan çocuklarda gelişim sorunları da görülebilmektedir.

Dolayısıyla bebek ne kadar büyürse büyüsün her zaman bir uyku düzenine ihtiyacı vardır. değişen uyku düzeni yeni bir başka düzen getirir. Uyku düzenini yeniden inşa etmek için yapılması gereken en önemli şey bebeğin uyku ritüellerini yerine oturtmaktır. Bu ritüellerin başında belli bir uyku süresi ve zamanı gelir. Mesela bebeği akşam belli bir saatte uyumasını istiyorsak sürekli aynı saatlerde uyumasına dikkat etmek gerekir. Farklı zamanlarda uyutulan çocuk kendine has bir uyku düzeni geliştiremez.

Uyku ritüellerinin diğer önemli unsurları da uyku öncesi oluşturulan düzendir. Bebeğe uykudan önce yaptırılan banyo bunun için ideal bir seçenektir. Banyo çocuğu daha sakinleştirir ve uyumasına yardımcı olur. Bebeğin banyolarını mümkünse akşamları yapmasında fayda vardır.

Bebekler gürültülü, kalabalık, ışıklı ortamlarda uyumakta zorlanırlar. Uyku öncesi bebeğin uyuyacağı ortam sessiz, loş ve sakin olmalıdır. Eğer kendi odasında değil de başka bir yerde uyutulacaksa o ortamın da sessiz ve sakin olmasına dikkat etmek gerekir.

Uyku öncesi bebeğe bir hikaye okumak, ninni söylemek, hafif bir müzik eşliğinde uykuya dalmasını sağlamak oldukça faydalıdır. Bebek böyle bir ortamda daha kolay uykuya geçer. Kendini huzurlu ve güvende hisseder.

Bütçenizi ve kendinizi sigaradan kurtarın

Yayınlanma Tarihi : 02.11.2011

4617

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim