Haberler

Makaleler

BEBEĞİN RUHSAL GELİŞİMİNDE KALITIMIN ETKİSİ

bebeğin ruhsal gelişiminde kalıtımın etkisi

BEBEĞİN RUHSAL GELİŞİMİNDE KALITIMIN ETKİSİ


Bebeklerin ruhsal gelişimine birçok faktör etki eder. Bu faktörler tabi bebekten bebeğe değişebilir. Bebeğin anne karnındayken gelişimi, erken doğum yapıp yapmadığı, yetiştirilme şekli, bakımı, beslenmesi v.b. birçok etken sıralayabiliriz. Bu etkenlerde biri de hiç kuşkusuz kalıtsal nedenlerdir.

 

Kalıtım bebeğin ruhsal gelişimini nasıl etkiler?

 

1. Yapılan araştırmalar kalıtımın bebeğin ruhsal yapısında belirleyici bir rol oynadığını göstermiştir. Annedeki bir psikolojik rahatsızlık anne karnındaki bebeği de etkileyebilmektedir. Annenin şizofren olması bebekte de bu tür genlerin olabileceğine bir delil olabilir. Aynı şey baba için de geçerlidir. Babadaki bir sorun bebeği de etkileyebilmektedir. Mesela annenin evhamlı, kaygılı, tedirgin bir yapısı varsa bu an karnındaki bebeğe de etki edebilmektedir.

 

Burada şunu da vurgulamakta fayda vardır. Hiçbir sorunu tek başına değerlendiremezsiniz. Her sorun bir biriyle ilişkili olabilir. Birbirilerini tetikleyen süreçler olabilir. Kalıtım konusu da böyledir. Yani bir bebeğin veya çocuğun ruhsal durumunu sadece kalıtımla açıklamak bizi yanlışa sürükler. Bebeklerin ruhsal durumunda sadece genlerin etkisi yoktur. Genler bebeğin o psikolojik veya psikiyatrik duruma daha yatkın olmasını belirler.

 

2. Bebeğin psikolojik durumunu ve ruhsal gelişimi çevresel faktörler de belirler. Bir bebek anne karnındayken sürekli kaygı duyan, aşırı stresli bir anneyi hissedebilir. Ya da depresif yönleri olan bir annesi olabilir. Bu durumlar bebeğin de %100 bu durumda olacağına işaret etmez. Sadece daha yatkın olduklarını belirtir.

 

Dolayısıyla çevresel faktörlerin de önemini bilip bebeği ve çocuğu ona göre yetiştirmek en önemlisidir. Bir bebek uygun bir bakım ve yetiştirme tekniğiyle gayet sağlıklı bir ruh halinde birey olabilir. Yeter ki çevresel faktörler bu durumu desteklesin.

Yayınlanma Tarihi : 22.05.2011

8891

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim