Haberler

Makaleler

BEBEĞİN RUH SAĞLIĞINDA EBEVEYN ETKİSİ

bebeğin ruh sağlığında ebeveyn etkisiBir bebeği anne ve babadan bağımsız düşünmek imkansızdır. Bebekler ve anne-baba arasında güçlü bir bağ vardır. Fakat bu bağ anne-bebek arasında daha fazladır. Yani bir bebeğin hayatında annenin rolü babadan daha fazladır.

Elbette bunun böyle olmasında birçok neden vardır. Bebeği dünyaya getiren kişi annedir. Bebeği besleyen, büyüten, her şeyiyle ilgilenen kişi annedir. Bundan dolayı hem bebek hem de anne birbirleri için vazgeçilmezdir.

Bir anne bebeğin hayatındaki tüm şeylere etki edebilmektedir. Bebeğin psikolojik, sosyal, fiziksel, duygusal gelişimine etki edebilmektedir. Tüm bunlara bebeğin ruhsal gelişimini de ekleyebiliriz. Çünkü ruhsal gelişimi tüm bu süreçlerden ayrı düşünemeyiz.

Annenin bebek yetiştirmedeki tutumu bebeğin ruh sağlığı açısından çok önemlidir. Anne bebeği yetiştirirken onun tüm özelliklerini dikkate almak durumundadır. Anne bebeği iyi tanımalıdır. Bebeği yeterince tanıyamazsa ona etkili bir annelik ve bakıcılık yapamaz. Onun isteklerini, ihtiyaçlarını yeterince yerine getiremez. İhtiyaçları yerine getirilemeyen bebekler psikolojik olarak da etkilenirler. Bu tür bebekler büyüdükçe kendilerini daha değersiz, reddedilmiş ve yalnız hissederler. Öz benlikleri çok iyi gelişmez. Ayrıca yeterince bakımı olmadığı için de istenen şekilde gelişimi sağlanamaz. Sorunlu biri olur.

Anne ile bebeğin etkileşimi çok önemlidir. Bu etkileşim bebeğin hayatının tümünü etkileyebilecek düzeydedir. Bu etkileşimin olumsuz yönde olması bebeği olumsuz etkiler. Bu da bebeği sosyal gelişimine etki eder. Onun zihinsel gelişimine etki eder. Onun duygusal gelişimine etki eder. Ve ayrıca psikolojik ve ruhsal gelişimine etki eder.

Diğer yandan annenin psikiyatrik rahatsızlıkları da bebeği olumsuz etkiler. Mesela annede şizofreni rahatsızlığı varsa, doğacak bebeğin de şizofreni genleri taşıması olağandır. Annede sürekli bir depresyon belirtileri varsa bu bebeği de etkileyecektir. Depresif bir kişiliğe sahip annenin bebeğinin de depresyon geçirme olasılığı yüksektir. Bu tür çocuklarda stres düzeyi de yüksek olur. Ruhi bunalımlar yaşayan bir annenin bebeği de bundan etkilenecektir.

Anneler bebeklerinin ruh sağlığı açısından onlarla iyi bir iletişim dili oluşturmalılar ve etkileşimlerini üst düzeye çıkarmalıdırlar. Bunun için de öncelikle bebeğini iyi tanımalıdırlar. Sonra bebeğinin gelişimine uygun davranış modelleri sunmalıdırlar. Yani bebeğin beslenmesine dikkat etmeli, ondan gerekli ilgiyi esirgememeli, onun duygusal, sosyal, ve fiziksel yönden gelişimine katkıda bulunmalıdır. Onun psikolojik ve ruhsal sağlığını asla göz ardı etmemelidir. Bebeğini her zaman sevmeli, şefkat göstermelidir. Onun için doyumlu bir hayat hazırlamalı, onun kendisini değerli hissetmesini sağlamalıdır. Onun tüm ihtiyaçlarıyla ilgilenmelidir. Onu her zaman övmeli, cesaretlendirmelidir. Kendi öz saygısını kazanmasına yardımcı olmalıdır.

Bebeklerin ruh sağlığında babaların da etkisi vardır. Özellikle babaların bebek bakımı konusunda son yıllarda daha aktif olmasıyla, bu konu daha belirgin hale gelmiştir. Her şeyden önce evde bir babanın varlığı bebek ve aile için bir güven duygusudur. Babanın varlığı bebeğin duygusal olarak daha iyi yetişmesine katkıda bulunur. Bebekte güven duygusunun daha kuvvetli olmasını sağlar.

Babaların ev içinde veya dışında çocuklarıyla ilgilenmesi, onlarla oyunlar oynaması çocuğun ruh sağlığına olumlu etki eden faktörlerdir. Ayrıca oynanan bu oyunlar bebeğin fiziksel gelişimine de katkıda bulunur. Üstelik bu gibi şeyler baba ile çocuk arasında bağ kurulmasına da katkıda bulunur. Çocuk babayı güçlü bir figür olarak algılar ve güven duygusu pekişir.

Yapılan araştırmalar ev içinde anne ve baba arasındaki iletişim düzeyi ve şeklinin bebeğin ruh sağlığında etkili olduğunu vurgulamaktadır. Bu iletişim şeklinin olumsuz olduğu durumlarda bebek birçok açılardan olumsuz etkilenebilmektedir. Bunlardan biri de onun ruhsal gelişimidir. Anne ve babanın sürekli kavga ettiği, huzursuzluk yaşandığı evlerde bebekler ve çocuklar sağlıklı bir psikolojik yapı geliştirme konusunda zorluk yaşarlar. Bu huzursuzluk ortamı onların psikolojisini de olumsuz etkileyecektir.

Bazı durumlarda anneler, eşleriyle yaşadıkları huzursuzlukları bebeklerine veya çocuklarına yöneltebilmektedir. Bu da hem çocuğun bakımını hem de gelişimini engelleyici bir tutum edinmelerine yol açabilmektedir. Aynı şey babalar için de geçerli kabul edilebilir. Yani iletişim düzeyinin eksik ve sorunlu olduğu ailelerde bu durumdan bebekler veya çocuklar en fazla etkilenebilmektedir. Bu tür ortamlar sorunlu bireylerin yetişmesine yol açacaktır.

Anne ve babalar ev içinde huzuru tesis etmeli. Yaşanan huzursuzlukların çocukların ruh sağlığında yaralar açtığını fark etmelidirler. Aile içinde sevgi dilini ve saygı dilini oluşturmalıdırlar. Böyle bir ortamda yetişen bebek ruhsal açıdan da doyuma ulaşır. Ruhsal gelişimi daha iyi seyreder. Psikolojik sorunlar yaşama riski daha azalır.

Yayınlanma Tarihi : 22.05.2011

13409

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim