Haberler

Makaleler

BEBEĞİN ODA SICAKLIĞI KAÇ DERECE OLMALI?

bebeğin oda sıcaklığı kaç derece olmalıBEBEĞİN ODA SICAKLIĞI KAÇ DERECE OLMALI?

 

Bebeklerin oda sıcaklığının kaç derece olması gerektiği özellikle yeni ebeveynler için oldukça merak konusudur. Bebekler normalde 1 yaş civarında olana kadar vücut sıcaklıklarını tam kontrol edemezler ve düzenleyemezler. Bu nedenle soğuk algınlığına daha yatkındırlar. Beklerin belki de en çok vakit geçirecekleri odalarının sıcaklığının uygun olması gerekir.

 

Bir bebeğin odasının sıcaklığı yeni doğan bebekler için 22 – 23 derece arasındadır. Bebekler büyüdükçe bu sıcaklık 20 -22 derece arasında da olabilir.

 

Bebekleri soğuk havalarda uygun bir şekilde giyindirmek gerekir. Genelde bebekler soğuk havalarda normal giyindiklerinden bir kat daha fazla giydirilmelidir. Fakat bebeği çok fazla kat kat giydirmemek gerekir. Bu bebeğin vücudunun aşırı ısınmasına neden olabilir. Bebeğin kıyafetleri ayrıca hava alıyor olmalıdır. Bebekler çok kalın ve çok sıkı kıyafetlerde rahat edemezler. Bebeği çok kalın battaniyelerle de örtmemek gerekir. Çünkü bebeğin rahat nefes almasını önler ve bebeği çok fazla ısıtabilir.

 

Bebeklerin oda sıcaklığını yaz ve kış iyi ayarlamak gerekir. Çünkü oda sıcaklığının çok fazla veya çok düşük olması ani bebek ölümü sendromu riskini artıran bir etkendir. Ayrıca bebeğin odasının havasız olmadığından da emin olmak gerekir. Bebeğin odası iyi havalandırılmalıdır.

Yayınlanma Tarihi : 15.12.2014

12798

defa okundu

+ Yorum Yap

  • Hamile Hamile - 03-02-2015 15:31:38

    Bebeklerin vücut ısıları ile ilgili ve diğer başka konularda sizlere yardımıcı olacağını düşündüğümüz sitemizi paylaşmak istedik http://www.ticktaq.com/bebekvucutisi.php
hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim