Haberler

Makaleler

BEBEĞİN MEMEYİ REDDETMESİ

bebeğin memeyi reddetmesiBEBEĞİN MEMEYİ REDDETMESİ

Emzirme süreci her zaman mükemmel bir şekilde ilerlemez. Kimi zaman sorunlar oluşabilir. Bunlardan birisi de bebeğin memeyi reddetmesidir. Bu süreçte anneye önemli bir görev düşer. Çok sabırlı ve bebeği için destekleyici olmalıdır.

Bebeğin memeyi reddetmesinin nedenleri nelerdir ve bu durumlarda ne yapmak gerekir?

1. Bebeklerde burun tıkanıklığı bebeğin memeyi reddetmesine neden olabilir. Çünkü burnu tıkanık olan bebek solunumunu ağız yoluyla yapacaktır. Dolayısıyla bu durum emzirmeye engel teşkil edecektir. Sorunu çözmek için burun tıkanıklığı sorununun çözülmesi gerekir. Bunun için de burun aspiratörü veya burun damlasıyla burun tıkanıklığı giderilmeye çalışılır.

2. Bebekteki bir kulak enfeksiyonu da bebeğin memeyi reddetmesine neden olabilir. Çünkü kulak enfeksiyonu ağrıya yol açar. Sonra bu ağrı çene kısmına yayılır. Bu ağrı bebeğin meme emmesini güçleştirir.

3. Anne sütünün yavaş gelmesi de bir başka nedendir. Süt yavaş gelince bebek sabırsızlanarak memeyi reddeder. Bu durumlar için önceden süt sağılarak bebeğe verilebilir.

4. Emzirme sırasında annenin kendini huzursuz, sinirli ve gergin hissetmesi bebeği de olumsuz etkiler. Çünkü bebek annedeki bu olumsuz psikolojik durumu algılar. Bu olumsuz durum emzirmeyi olumsuz etkiler.

5. Bebeğin sütten kesilme zamanının gelmesi de memeyi reddetmesine yol açar. Büyüyen bir bebek artık katı gıdalarla kendi kendine, anne ve babası gibi beslenmek ister. Onlara özenir. Bunu da davranışlarıyla belli eder. Bebeğin sütten kesilmesi de bunlardan birisidir.

6. Annenin yediği bazı besinler bebeğin memeyi reddetmesine yol açabilir. Baharatlı yiyecekler, sarımsak, lahana ve benzeri kokulu yiyecekler kokularından dolayı bebeği rahatsız edebilir. Bu durumda bir süre bu besini tüketmemekte fayda olabilir.

7. Bebeğin diş çıkarması da emzirme sırasında damaklarda basınca ve ağrıya yol açacağı için memeyi reddedebilir.

8. Bebeğin ağzında çıkan bir pamukçuk yine emzirmeyi ağrılı hale getirir ve bebeğin emmeyi reddetmesine yol açar.

9. Bebeğin ağzındaki bir yara memeyi reddetmesine yol açabilir.

10. Emzirme pozisyonu da bebeğin memeyi reddetmesine yol açabilir. Eğer bebek rahat bir pozisyonda değilse bu memeyi emmesine engel teşkil edebilir.

11. Meme emmeyi reddeden bebek için bu duruma yol açan tıbbi bir neden olup olmadığı konusunda hekime danışmak gerekecektir.

12. Her bebeğin meme emme tarzı farklı olabilir. Yani kimi bebekler annesi oturur vaziyetteyken meme emmeyi isterler kimisi de hareket halindeyken meme emmeyi isterler. Meme emmeyi reddeden bir bebeği bu sefer hareket halindeyken emzirmeye çalışmak bir4 çözüm olabilir.

13. Annedeki hormonal değişiklikler, kullanılan ilaçlar, vitamin ve mineral destekleri anne sütünün tadını değiştirebilir. Bebek bundan dolayı meme emmeyi reddedebilir.

Memeyi reddeden bebek için anne sütü çok önemli olduğu için memenin uzun süreyle reddi bebek için olumsuz bir durumdur. Bu halde anne sütünü elle veya pompayla sağarak biberonla sık sık bebeğine vermelidir. Böylelikle süt kanalı da anne sütü ile tıkanmamış olacaktır.

Ayrıca bebeğin memeyi reddetmesi sürecinde bebeğe daha fazla ihtimam göstermek, onunla daha çok fiziksel temas kurmak, daha güçlü bir bağ kurmaya çalışmak faydalı sonuçlar verecektir.

Yayınlanma Tarihi : 02.05.2012

12263

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim