Haberler

Makaleler

BEBEĞİN KENDİ KENDİNE YEMEYİ ÖĞRENMESİ

bebeğin kendi kendine yemeyi öğrenmesiBebeklerin kendi kendilerine yemeyi öğrenmesi konusunda annenin önemli bir rolü vardır. Bebeklerin beslenme süreci; emzirme, elle yemeye başlama, kaşıkla yemeye başlama ve sonrasında da çatal kullanmaya kadar giden bir süreçtir. Bebekler genelde ortalama olarak 6 aylık oldukları zaman katı gıdaları da almaya başlarlar. İşte bu süreç zarfında yavaş yavaş bu katı gıdaları elle yeme alıştırmaları başlar. Bazı anneler etrafı kirletiyor, kendini doyuramaz v.b. nedenlerle bebeğe kendi kendine yeme fırsatı tanımazlar. Bu yanlış bir   uygulamadır.

Bebeğin ilk zamanlar kendi kendini doyuramayacağı doğrudur. Fakat buradaki amaç bebeğin kendi kendini doyurması değildir. Amaç kaşıkla yeme becerisi için şimdiden alıştırma yapmaktır. Bebeğe elle kendi kendine yeme fırsatı tanımazsanız kaşıkla yeme alışkanlığını da yadırgayacak ve kaşıkla yemeye daha geç evrelerde başlayacaktır.

Bebekler ortalama 7-8 aylık oldukları zaman elle yemek konusunda istekli olurlar. Bu konuda heveslidirler. Onun için bebeğin kendi kendine yiyebileceği katı gıdaları ona verebilirsiniz. Bu gıdalar şunlar olabilir. Ekmek, sağlıklı maddelerden yapılmış kekler ( pirinç unu v.b. ), peynir, ufak dilimlenmiş meyveler ( muz, kavun, şeftali v.b. ), patates parçaları v.b. yumuşak besinler verebilirsiniz. Daha sonrasında dişleri çıktıkça biraz daha sert meyve ve sebzeler verebilirsiniz. Tüm bunlar bebeğinizin için iyi bir alıştırma olacaktır. Böylelikle elle de olsa kendi kendine yemek yemeyi öğrenecektir. Bunlar bebeğinizin kendine olan güvenini de pekiştirecek ve daha bağımsız hareket eden bir birey olarak yetişmesine de yardımcı olacaktır.

Sonrasında bebekler kaşıkla yemek yemek istediklerini zamanla kendi hareketleriyle belli edeceklerdir. Siz ona kaşıkla yemek yedirirken kaşığı sizden almaya çalışacaktır veya sizin ona yemek yedirmenizi reddedecektir. Bu işte artık bebeğin kendi kendine kaşıkla yemek yemesi için ideal bir fırsattır. Gerçi ilk zamanlar kaşıkla yemek yeme konusunda pek başarılı olamayacaktır. Bu beceriyi zaman içinde kazanacaklardır. Yemek yerken bebeğinize uygun bir kaşık verin. İlk zamanlar sizin onu kaşıkla beslerken aynı zamanda o da kendi kaşığıyla ağzına bir şeyler götürsün. Başlarda kaşıkla yemek konusunda başarılı olamayacaktır. Fakat zamanla bunu becerecek ve kaşıkla kendi kendini besleyebilecektir.

Bu süreçte siz bir anne olarak bebeğinizi desteklemeli ve cesaretlendirmelisiniz. Etrafı kirletiyor diye onu azarlamamalı ve onun bu davranışlarından dolayı cezalandırmamalısınız. Aksi halde bebeğinizin bu tür davranışlarını köreltirsiniz.

Yayınlanma Tarihi : 21.05.2011

12234

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim