Haberler

Makaleler

BEBEĞİN KENDİ KENDİNE YEMESİ İÇİN ANNELERE ÖNERİLER

bebeğin kendi kendine yemesi için annelere önerilerBebekler genelde 7-8 aylık oldukları zaman kendi kendilerine yemek yeme konusunda daha istekli olurlar. Çünkü artık el, göz ve kol koordinasyonu günden güne gelişmektedir. Bebekler kendilerindeki bu gelişmeyi gördükçe yemek yeme konusunda daha bağımsız hareket etme eğilimi gösterirler.

Her ne kadar kendi kendilerine yeme konusunda henüz yolun başında olsalar da durum böyledir. Hatta bebeğin kendi kendine yemek yemesi bazı zamanlar anneyi sinir bile edebilir. Çünkü bebek yemeği sadece karnını doyurmak için bir araç olarak görmez. O bu aşamada yemeği ayrıca bir oyun aracı olarak da görür. Yemekle yapabileceklerini gördükçe bundan daha çok zevk alır. Bu durumda tabi özellikle annelerin takınacakları tutum çok önemli olacaktır. Bebeğin kendi kendine beslenmesini teşvik eden bir tutum ideal anne tutumudur.

Peki bebeğin kendi kendine beslenmesi konusunda tamamen onu serbest mi bırakacağız? Her şeyi yiyebilecek mi? serbest mi hareket edecek? Elbette ki hayır. Anne ve babaların her ne kadar teşvik edici bir tutum sergileseler de bazı önlemleri almaları gerekir.

Bu hem bebeğin doğru yemeyi öğrenmesi, hem de onun sağlığı ve güvenliği açısından gereklidir. Bebeğe yemesi için bir şeyler verirken onun kolayca yiyebileceği ve yutabileceği şeyler verilmelidir. Yutamayacağı kadar büyük parçalar bebeğin boğulmasına yol açabilir. Ayrıca parçalayamayacağı kadar sert parçalar da hem yutmasını zorlaştırır hem de bebeğin ağız içi mukozasına zarar verir.

Bebeğin çiğneyemeyecek kadar küçük ve sert olan şeyleri de vermemek gerekir. Mesela parçalanmış meyve parçaları, kuruyemişler. Bunlar bebeğin boğazını tıkayabilir. Meyveyi parçalayarak vermektense onu püre yapıp bebeğe vermek daha uygundur. Bebek eleriyle bu meyve püresini rahatça ve büyük bir zevkle yiyebilir.

Bebeğin güvenliği açısından bebek yalnızken kendi kendine yemek yemesine izin vermeyin. Yerken yanında bulunun. Çünkü bebekler daha henüz katı gıdaları rahatça yiyecek ve yutacak derecede gelişmemiştir. Yiyecekleri ilk zamanlar olabildiğince püre halinde, ezilmiş olarak vermek gerekir. Ya da verilecek besinler olabildiğince küçük ve yumuşak olmalıdır.

Bebeğin sağlığı açısından yediği yemeklerin, kullandığı yemek tabağının, masasının ve kaşıkların temizliği de çok önemlidir. Çünkü bebekler yedikleri yiyecekleri çok fazla dağıtırlar. Dağılan yerlerde çabuk mikrop birikmesi olabilir. Ayrıca aynı şekilde kullanılan malzemeler de bu açıdan tehlike saçabilir. Onun için tüm bu sayılanların sürekli temiz tutulması önemlidir.

Bebek yemek yerken çok fazla müdahalede de bulunmamak gerekir. Bu bebeğin kendi kendine yeme cesaretini kırabilir. Çünkü bu dönemler bebeğin bir takım motor becerilerini de geliştirdiği dönemlerdir. Fazla müdahale bebeğin motor becerilerini geliştirmesini geciktirir.

Tabi tüm bu sayılan kriterler bebeklerin katı gıdaları kendi kendilerine yemeye başladıkları ilk zamanlar için gereklidir. Daha sonra bebek yemek konusunda tecrübe kazandıkça ve gelişim süreci bu konuda daha elverişli oldukça daha farklı davranılabilir.

Dekorasyon, ev ve kadın ürünlerinde %70'e varan indirim

Yayınlanma Tarihi : 17.10.2011

9662

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim